استراتژی پوکر

چرا استراتژی پوکر بسیار مهم است؟

در پوکر شانس اهمیت زیادی دارد و این بدان معنی است که در هر زمان و حتی اگر بازیکن خوبی نباشید می‌توانید برنده شوید. تنها با درک کلیات و به شرط بازی در مقابل بازیکنانی که بی‌تجربه هستند یا نمی‌دانند که چگونه به درستی بازی کنند حتی می‌توانید تعداد بردهای بیشتری نسبت به باخت‌ها داشته باشید. با این وجود، اگر آرزوی برد مداوم در هر چیزی غیر از شرط‌های پایین را دارید، بایستی در مورد استراتژی درگیر در پوکر همه چیز را بیاموزید.
صدها کتاب در مورد استراتژی پوکر نوشته شده و صدها وب سایت نیز به همین موضوع اختصاص داده شده است. حتی وب سایت‌هایی وجود دارند که استراتژی پوکر را با استفاده از فیلم‌های ساخته شده توسط بازیکنان ماهر آموزش می‌دهند، فیلم‌هایی ‌که می‌توانید آن‌ها را در حال بازی تماشا کنید و به توضیحات آن‌ها در زمینه چگونگی و چرایی حرکات مختلف گوش دهید. این کتاب‌ها و وب سایت‌ها در بین بازیکنان مشتاق پوکر بسیار محبوب هستند به ویژه آن‌هایی که از اهمیت درک استراتژی برای دستیابی به اهداف خود آگاه هستند.
در این مقاله ما با تبیین اصول و چگونگی دستیابی به برد، اهمیت استراتژی پوکر را نمایان می‌سازیم. هم‌چنین به عناصر کلیدی نگاهی انداخته و توصیه‌هایی در مورد چگونگی یادگیری استراتژی پوکر ارائه می‌کنیم.

اهمیت استراتژی پوکر

استراتژی پوکر چیست؟

از بسیاری جهات، پوکر یک بازی کاملاً سرراست است. ایده این است که حریفان خود را با داشتن دست بهتر از آن‌ها و یا مجبور کردن آن‌ها به فولد کردن، شکست دهید. چیزی که مسائل را پیچیده می‌کند این است که پوکر بازی اطلاعات ناقص است. این یعنی برای هر اقدامی که انجام می‌دهید، بایستی براساس دانسته‌های نه چندان مطمئن خود تصمیم بگیرید.
به‌عنوان مثال شما نمی‌دانید کارت‌های بعدی چه کارت‌هایی خواهند بود یا نمی‌دانید که رقبای شما چه کارت‌هایی در اختیار دارند. شما هم‌چنین نمی‌دانید که رقبای شما چه فکری می‌کنند، یا این‌که چگونه به حرکاتی که انجام می‌دهید، واکنش نشان می‌دهند. بنابراین باید براساس اطلاعاتی که در دسترس نیست، فرضیاتی داشته باشید یا قضاوت‌هایی انجام دهید و دقیقاً این مرحله جایی است که داشتن استراتژی در پوکر اهمیت پیدا می‌کند.

دیوید اسکلانسکی David Sklansky، نویسنده و بازیکن معروف پوکر می‌گوید: «هر بار که شما به‌گونه‌ای بازی کنید که در صورت دیدن دست رقبای خود آن‌گونه بازی نمی‌کردید، خواهید باخت و هربار که به‌گونه‌ای بازی کنید که اگر دست رقبا را خوانده‌ بودید بازی می‌کردید، برنده خواهید شد.»

نقل قول فوق یک اصل شناخته شده در قاعده پوکر است و بخش بزرگی از استراتژی پوکر را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر همیشه می‌توانستید به روشی عمل کنید که انگار می‌دانید مخالفان شما چه کارت‌هایی دارند به احتمال فراوان خیلی خوب عمل می‌کردید.
موارد بیشتری نسبت به این هم وجود دارد. بازی فقط در مورد برنده شدن در هنگام داشتن بهترین کارت‌ها و یا حتی در مورد بردن هر چه بیشتر پات نیست بلکه هدف به دست آوردن حداکثر چیپ‌های ممکن یا باختن حداقل چیپ ممکن در هر شرایطی است. این بدان معناست که حتی اگر بتوانید کارت‌های بازیکنان رقیب خود را هم ببینید، همیشه یک روش درست و صحیح وجود ندارد. عواملی مانند نحوه عملکرد حریفان شما نیز باید در نظر گرفته شوند.
این همان چیزی است که داشتن استراتژی پوکر را به موضوعی پیچیده تبدیل می‌کند. اصل اساسی نسبتاً ساده است، اما سطوح و عناصر مختلف زیادی وجود دارد. برای این‌که یک بازیکن پوکر موفق باشید و به‌طور مداوم تصمیمات خوبی بگیرید، بایستی همه‌ی آن‌ها را درک کنید.

بازی پوکر

 

عناصر اصلی در استراتژی پوکر

قبلاً ذکر کردیم که همیشه یک روش صحیح برای بازی پوکر وجود ندارد. اگر یک موقعیت فرضی را برای ده بازیکن ماهر بیان کرده و از آن‌ها بپرسید که چگونه آن را بازی می‌کنند، ممکن است چندین جواب متفاوت به‌دست آورید. به این دلیل که استراتژی پوکر به طور کلی یک علم دقیق نیست.

استراتژی در مورد یادگیری نحوه عمل کردن در هر موقعیت معین نیست بلکه یادگیری نحوه تصمیم‌گیری‌های خوب برای خودتان است.

برای انجام این کار در ابتدا بایستی عناصر اصلی درگیر در استراتژی پوکر را درک کنید. این یک موضوع باز برای بحث و گفتگو است و موارد بیشتری نیز در این میان دخیل هستند، اما به نظر اغلب متخصصین، استراتژی در پوکر می‌تواند به چهار عنصر اصلی به‌شرح زیر تقسیم شود:
• مشاهده
• حافظه
• ریاضی
• روان‌شناسی

مشاهده یک جنبه بسیار مهم از استراتژی پوکر است، زیرا اطلاعات لازم را برای تصمیم‌گیری در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر متوجه نشدید که رقبای شما با یک دست خاص چه کاری انجام می‌دهند، سعی ‌کنید بفهمید چه کارت‌هایی ممکن است داشته باشند و شما چه اقداماتی را باید انجام دهید.
مشاهده چگونگی عملکرد یک بازیکن به مرور زمان بینش خوبی در مورد سبک بازی کلی وی به شما می‌دهد، که این امر کمک می‌کند تا در هر شرایطی تصمیم بگیرید که چگونه در برابر آن فرد بازی کنید. علاوه بر این، هنگام بازی زنده، ممکن است نتوانید هرگونه نشانه فیزیکی که ممکن است اطلاعات اضافی به شما بدهد را تشخیص دهید. به عنوان مثال، یک بازیکن ممکن است هنگام دریافت هول کارت‌های بسیار خوب تنفس عمیق داشته باشد.
حافظه مهم است زیرا مهارت‌ مشاهده شما تنها در صورتی مفید است که بتوانید آن‎چه را که مشاهده کرده‌اید به یاد بیاورید. این امر برای بیشتر افراد از نظر به خاطر سپردن آن‌چه که قبلاً در دست فعلی اتفاق افتاده است بسیار آسان است، اما در حالت ایده آل باید دست‌های قبلی را نیز به خاطر بسپارید. مثلاً اگر بازیکن رقیب یک دست خیلی قوی دارد چگونه شرط‌بندی می‌کند یا اگر نشانه خاصی در هنگام بلوف زدن وجود داشته چه چیزی بوده است.

دلیل این‌که ریاضی چنین نقش بزرگی در استراتژی پوکر بازی می‌کند این است که بسیاری از تصمیمات به نوعی محاسبه ریاضی هستند. به عنوان مثال، اگر پای فلاش باشید می‌توانید با استفاده از ریاضیات شانس خود را برای کسب فلاش محاسبه کنید. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از ریاضی مقدار شرط در برخی شرایط خاص را محاسبه کنید یا این‌که آیا پول کافی در پات وجود دارد که ارزش کال کردن داشته باشد یا نه.

این بدان معنی نیست که برای موفقیت در پوکر باید یک نابغه ریاضی باشید. مطمئناً اگر چنین توانایی ریاضی‌ای داشته باشید که تحت فشار بتوانید محاسبات نسبتاً سریع انجام دهید بسیار موفق‌تر خواهید بود. البته شما بایستی بدانید که چه محاسبه‌هایی انجام دهید و این کار را در چه زمان‌هایی انجام دهید.
روان‌شناسی در استراتژی پوکر مهم است زیرا در نهایت اگر قصد شکست دادن رقبای خود را داشته باشید بایستی بتوانید وارد ذهن آن‌ها شوید. این بدان معنا نیست که شما به مهارت شگفت انگیزی برای خواندن ذهن نیاز دارید بلکه باید تصور کنید که به چه چیزی فکر می‌کنند و چرا به این روش عمل کرده‌اند. هم‌چنین باید سعی کنید به‌گونه ای عمل کنید که حریفان متوجه افکار شما نشوند، زیرا نمی‌خواهید اطلاعات اضافی به آن‌ها بدهید.
اگر بتوانید به این چهار عنصر تسلط داشته باشید، دلیلی ‌وجود ندارد که نتوانید از بازی پوکر کسب درآمد کنید. شما باید بتوانید به طور مؤثر هر موقعیتی را که در آن قرار می‌گیرید تحزیه و تحلیل کرده و تصمیمات صحیحی ‌بگیرید که به شما کمک ‌کند تا به‌طور مداوم رقبای خود را شکست دهید.

کازینو پوکر

مشاوره برای یادگیری استراتژی پوکر

مهمترین توصیه ای که در مورد یادگیری استراتژی پوکر وجود دارد این است که صبور باشید.

این یک موضوع بسیار گسترده است و جنبه‌های بسیاری دارد که واقعاً پیچیده بوده و درک آن‌ها اصلاً آسان نیست. اگر فقط یکی دو کتاب خوانده باشید و سپس پشت میز نشسته و سعی کنید همه‌ی آن‌ها را عملی کنید، احتمالاً بسیار گیج خواهید شد.

فکر کردن در مورد استراتژی

دقیقاً همان‌طور که تنها یک راه درست برای بازی پوکر وجود ندارد، فقط یک راه صحیح هم برای یادگیری استراتژی پوکر وجود ندارد. این یک ایده بسیار خوب است که به آرامی شروع کرده و از ترکیب مطالعه و تمرین استفاده کنید. توصیه ما این است که برخی از جنبه‌های اساسی‌تر استراتژی را بیاموزید و سپس به بازی ادامه دهید تا وقتی‌که به‌طور کامل نحوه استفاده از آن‌ها در بازی واقعی را درک کنید.
پس از انجام این کار، می‌توانید ضمن ادامه بازی، مطالعه بیشتری انجام دهید. این امر به شما امکان می‌دهد موارد مختلفی را امتحان کرده و تعدادی از مفاهیم پیشرفته را یاد بگیرید تا در نهایت متوجه شوید چه چیزی برای شما بهتر است. چندین روش مختلف وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و شما لزوماً نبایستی از همه‌ی آن‌ها استفاده کنید. هم‌چنین با در نظر گرفتن همه‌ی چیزهایی که یاد گرفته‌اید، باید سبک بازی خود را کشف کرده و توسعه دهید.
به یاد داشته باشید که ماده اولیه زیادی در دسترس شماست. این به عهده شماست که منابع مفید را بیابید. ممکن است بیشترین ارزش از خواندن کتاب‌هایی که توسط متخصصین نوشته شده است، کسب شود، یا ممکن است ترجیح دهید که نوع بازی بازیکنان برتر را مطالعه کرده و آن‌چه را که انجام می‌دهند بررسی کنید. در هر صورت انتخاب نوع رویکرد به مقوله استراتژی بعهده خود بازیکن است.

قبلی «
بعدی »

پربازدید ترین ها