تمامی مهاجمان هدف آرسنال پس از پیوستن تیری هانری به بارسلونا در سال ۲۰۰۷

تیری هانری طی مدت زمان هشت ساله حضورش در انگلیس عملکرد بسیار خوبی را در پیراهن آرسنال از خودش به نمایش گذاشت و با ۲۲۷ گل به بهترین گلزن تاریخ این باشگاه تبدیل شد. از این رو پیدا کردن جانشینی با توانایی‌های مشابه این مهاجم فرانسوی غیرممکن به نظر می‌رسید.

مهاجمان آرسنال پس از جدایی هانری تاکنون

در این مطلب به عملکرد ۱۴ مهاجم هدف آرسنال بعد از اینکه تیری هانری در سال ۲۰۰۷ لندن را به مقصد بارسلونا ترک کرد، می‌پردازیم.

۱۴. پارک چو یونگ – از موناکو – ۲۰۱۱

پارک چو یونگ یکی از عجیب ترین خریدهای آرسن ونگر بود. پارک که ۲۶ سال سن داشت و با موناکو به لیگ دوی فرانسه سقوط کرده بود، فرصت چندانی برای نشان دادن خودش در ترکیب آرسنال پیدا نکرد. این مهاجم کره‌ای که پیراهن شماره ۹ آرسنال را به تن می‌کرد، در سال ۲۰۱۱ به تیم پیوست و تا سال ۲۰۱۴ که تحت مالکیت توپچی‌های لندنی بود تنها هفت بازی انجام داد.

آرسنال

۱۳. چوبا آکپوم – آکادمی آرسنال

این استعداد جوان آکادمی باشگاه که در تیم زیر ۲۱ ساله‌های آرسنال بسیار درخشان ظاهر شده بود در دوران حضور قرضی‌اش در تیم‌های چمپیونشیپی بسیار ناامیدکننده عمل کرد. آکپوم هرگز در تیم اصلی آرسنال گلزنی نکرد و بعد از انجام تنها ۱۲ بازی لیگ برتری، در سال ۲۰۱۸ باشگاه دوران کودکی‌اش را به مقصد پائوک سالونیکا ترک کرد. او سال گذشته در نخستین فصل حضورش در یونان موفق به ثمر رساندن ۶ گل و ثبت ۳ پاس گل در ۲۰ بازی‌اش برای پائوک شد.

۱۲. جی امانوئل توماس – آکادمی آرسنال

امانوئل توماس یکی دیگر از محصولات آکادمی فوتبال آرسنال بود که نتوانست در تیم اصلی پیشرفت کند و بعد از انجام تنها شش بازی و بدون حتی یک گل زده، امارات را ترک کرد. او در تیم‌هایی چون بلکپول، دانکستر راورز، کاردیف سیتی، ایپسویچ تاون، کویینز پارک رنجرز، میلتون کینز دانز و گیلینگهام بازی کرد و سرانجام تابستان امسال در سن ۲۹ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

۱۱. یایا سانوگو – از اوسر – ۲۰۱۳

سانوگو بیشتر به سبب چهار گلی که در امارت کاپ ۲۰۱۴ برابر بنفیکا به ثمر رساند به یاد آورده می‌شود و در آن بازی به اندازه‌ای درخشان ظاهر شد که پیراهن آرسنال را به تن کند. این مهاجم فرانسوی که در سال ۲۰۱۳ از اوسر به آرسنال پیوسته بود، ۲۰ بازی برای توپچی‌ها انجام داد و تنها گل رسمی‌اش را در سال ۲۰۱۴ برابر بروسیا دورتموند به ثمر رساند. سانوگو بعد از آن در کریستال پالاس، چارلتون اتلتیک و آژاکس بازی کرده و در حال حاضر هم در تولوز به فوتبالش ادامه می‌دهد.

۱۰. گابریل مارتینلی – از ایتوانو – ۲۰۱۹

مارتینلی ۱۸ ساله که فوتبالش را از کورینتیانس برزیل شروع کرده، بعد از عملکرد نسبتاً خوبی که در تیم ایتوانو داشت، به آرسنال پیوست. این مهاجم زادهٔ گوارولوس برزیل، در دقیقه ۸۴ دیدار آرسنال با نیوکاسل به جای هنریک مخیتاریان وارد زمین شد و اولین بازی لیگ برتری‌اش را انجام داد. او همچنین در جریان پیروزی ۵-۰ آرسنال ناتینگهام فارست در جام اتحادیه موفق به ثمر رساندن دو گل شد و همین دو گل کافی بود که تا همین جای کار عملکرد بهتری نسبت به آکپوم، سانوگو، پارک و امانوئل توماس داشته باشد.

۹. لوکاس پرز – از دپورتیوو لاکرونیا – ۲۰۱۶

لوکاس پرز بعد از اینکه فصل درخشانی را در پیراهن دپورتیوو لاکرونیا در لالیگا سپری کرد و در ۳۶ بازی لالیگایی موفق به ثمر رساندن ۱۷ گل و ثبت ۸ پاس گل شد، تابستان ۲۰۱۶ طی انتقالی ۲۰ میلیون یورویی به آرسنال پیوست اما زیر نظر آرسن ونگر فرصت چندانی برای بازی کردن پیدا نکرد. این مهاجم اسپانیایی با وجود هت‌تریکش برابر بازل سوئیس در لیگ قهرمانان اروپا، تنها ۱۱ بار در لیگ برتر پیراهن توپچی‌ها را به تن کرد. او بعد از یک فصل حضور قرضی در دپورتیوو لاکرونیا، تابستان سال گذشته در ازای ۴.۴ میلیون یورو به وستهم یونایتد پیوست اما در تیم پیگرینی هم در ۱۵ بازی‌اش تنها ۳ بار گلزنی کرد و امسال به دپورتیوو آلاوس منتقل شده و امیدوار است تا بار دیگر در لالیگا به روزهای خوبش بازگردد.

۸. ادی انکتیاه – آکادمی آرسنال

انکتیاه یکی دیگر از محصولات آکادمی فوتبال آرسنال است و اولین بازی‌اش برای تیم اصلی را در سال ۲۰۱۷ انجام داده است. این مهاجم ۲۰ ساله که از دید بسیاری از کارشناسان فوتبال انگلیس آیندهٔ بسیار درخشانی دارد، برای انجام دقایق بازی بیشتر به طور قرضی راهی لیدز یونایتد شده است. انکتیاه سال گذشته در ۵ بازی‌اش برای آرسنال یک بار گلزنی کرد و تا به اینجای فصل ۲۰-۲۰۱۹ در ۶ بازی‌اش برای لیدز یونایتد دو بار دروازه حریفان این تیم را است.

۷. تیری هانری – قرضی از نیویورک ردبولز – ۲۰۱۲

تصمیم برگرداندن تیری هانری ۳۴ ساله با قراردادی کوتاه مدت در سال ۲۰۱۲، در ابتدا اندکی ترسناک به نظر می‌رسید. هرچند که عملکرد او در دوره دوم حضورش در آرسنال قابل قیاس با دوره اول حضورش در شمال لندن نبود، با این حال او گل پیروزی بخش آرسنال در دیدار با لیدز یونایتد در جام حذفی را به ثمر رساند. هانری در مصاحبه با The Sun گفته بود:

این یکی از آخرین بازی‌هایم در جام حذفی انگلیس بود؛ وقتی که در سال ۲۰۱۲ به لندن برگشتم و یکی از به یادماندنی ترین گل‌هایم در ترکیب آرسنال را برابر لیدز یونایتد به ثمر رساندم. بیش از تکنیک یا تأثیری که آن گل روی نتیجه بازی داشت، بابت انگیزه و روحیه‌ای که از آن گل گرفتم بسیار خوشحال شدم.

۶. مروان شماخ – از بوردو – ۲۰۱۰

حضور شماخ در چنین جایگاهی در این لیست نشان دهنده قدرت پایین تهاجمی آرسنال طی ۱۲ سال گذشته می‌باشد. شماخ در سال ۲۰۱۰ به آرسنال پیوست و در ۶۷ بازی‌اش برای این تیم ۱۲ بار گلزنی کرد. این مهاجم مراکشی که از بوردو به آرسنال پیوسته بود، بعد از جدایی‌اش از آرسنال در وستهم، کریستال پالاس و کاردیف سیتی عملکرد فاجعه‌باری را از خودش بر جای گذاشت.

۵. ادواردو – از شاختار دونتسک – ۲۰۰۷

بعد از اینکه تیری هانری در سال ۲۰۰۷ به بارسلونا پیوست، مدیریت آرسنال پولی که از فروش او به دست آورد را صرف به خدمت گیری ادواردو از دینامو زاگرب کرد. این مهاجم کروات با وجود شروع ضعیفی که در فوتبال انگلیس داشت، خیلی زود خودش را با فضای حاکم بر فوتبال این کشور سازگار کرد و پیش از اینکه در فوریه ۲۰۰۸ و در دیدار آرسنال با بیرمنگام دچار شکستگی پا شود، به نظر می‌رسید که در امارات عملکرد درخشانی داشته باشد. ادواردو بعد از بهبودی کاملش از مصدومیت، باقی دوران حضورش در آرسنال را روی نیمکت سپری کرد و در سال ۲۰۱۰ به شاختار دونتسک اوکراین پیوست.

۴. دنی ولبک – از منچستریونایتد – ۲۰۱۴

ولبک در سال ۲۰۱۴ از منچستریونایتد به این تیم لندنی پیوست و بعد از شروع درخشانش در ترکیب توپچی‌ها، عملکرد رو به افولی داشت. این مهاجم انگلیسی بعد از به ثمر رساندن ۳۲ گل در ۱۲۶ بازی و پشت سر گذاشتن مصدومیت‌های متوالی‌ای که داشت، در پایان فصل ۱۹-۲۰۱۸ از آرسنال جدا شد. هرچند که هواداران آرسنال گل پیروزی بخش ولبک در جریان برد توپچی‌ها در یک چهارم نهایی جام حذفی برابر منچستریونایتد در اولدترافورد را به این زودی‌ها از یاد نمی‌برند.

۳. الکساندر لاکازت – از المپیک لیون – ۲۰۱۷

الکساندر لاکازت ۲۸ ساله که فوتبالش را از تیم دوم المپیک لیون آغاز کرد، در تیم اصلی لیون به بازی‌اش ادامه داد. او در هشت فصل حضورش در این تیم موفق به ثمر رساندن ۱۲۹ گل در ۲۷۵ بازی شد. لاکازت بعد از اینکه با لیون در جام حذفی و سوپر کاپ فرانسه به قهرمانی رسید، در سال ۲۰۱۷ در ازای ۵۳ میلیون یورو به این تیم لندنی پیوست. او گرچه موفق به ثبت آمار گلزنی‌های پیر امریک اوبامیانگ نشده اما طی دو فصل حضورش در امارات عملکرد تأثربرانگیزی از خودش به جای گذاشته است. این مهاجم فرانسوی به عنوان بهترین بازیکن فصل ۱۹-۲۰۱۸ آرسنال انتخاب شده، در ۹۱ بازی‌اش ۳۸ بار گلزنی کرده و در پیراهن توپچی‌ها به قهرمانی کامیونیتی شیلد و نایب قهرمانی لیگ اروپا رسیده است.

۲. اولیویه ژیرو – از مون ‌پولیه – ۲۰۱۲

از زمانی که اولیویه ژیرو در سال ۲۰۱۲ و در ازای ۱۰ میلیون پوند به آرسنال پیوست، با وجود به ثمر رساندن ۱۰۵ گل در ۲۵۳ بازی‌اش همواره به شکل بی‌رحمانه‌ای مورد انتقاد هواداران تیم قرار می‌گرفت. ژیرو با آرسنال به سه قهرمانی جام حذفی رسید و حتی تیری هانری در مصاحبه‌ای با اکیپ به تحسین از عملکرد او پرداخت:

او به شکل فوق العاده‌ای هم‌تیمی‌هایش را وارد بازی می‌کند و خیلی دوست داشتم تا با او هم بازی شوم.

هرچند که با وجود گلزنی ژیرو برابر آرسنال در فینال لیگ اروپای ۲۰۱۹ و در پیراهن چلسی، نمی‌توان جایگاهی بهتر از دوم برای او متصور شد.

۱. پیر امریک اوبامیانگ – از بروسیا دورتموند – ۲۰۱۸

اوبامیانگ از زمان پیوستنش به به این تیم لندنی در ژانویه ۲۰۱۸، رکورد گلزنی فوق العاده ای را از خودش به ثبت رسانده است. او از زمان حضورش در امارات ۲۶.۲ درصد شوت‌هایش را به گل تبدیل کرده و از این حیث بهتر از هر بازیکن دیگری در لیگ برتر عمل کرده است. اوبامیانگ همچنین در پایان پنجاهمین بازی لیگ برتری‌اش برای آرسنال رکورد گلزنی بهتری نسبت به تیری هانری ثبت کرده است؛ اسطوره فرانسوی آرسنالی‌ها در این مدت ۳۰ گل زده بود و اوبامیانگ در ۵۰ بازی لیگ برتری موفق به ثمر رساندن ۳۳ گل شده است.

بیشتر بخوانید

ماشین اسلات برنده

انتخاب یک ماشین اسلات برنده چگونه است؟

انتخاب یک ماشین اسلات برنده کار چندان سختی نیست کافی است نکاتی را بدانید تا …