صفحه اصلی / بازی های ورزشی / بهترین خریدهای تاریخ آرسنال در پنجره نقل و انتقالات زمستانی

بهترین خریدهای تاریخ آرسنال در پنجره نقل و انتقالات زمستانی

باشگاه فوتبال آرسنال تنها زمانی در مهلت نقل و انتقالات زمستانی دست به خرید می‌زند که بازیکنی در ماه ژانویه با ارزشی بالا در دسترس باشد یا اینکه تیم در یک پست به مشکل جدی خورده باشد. البته این وضعیت در گذشته برای آرسنال صدق می‌کرد.

برترین خریدهای زمستانی آرسنال

خریدهای باشگاه آرسنال در ماه ژانویه معمولاً شامل بازیکنان جویای نام و جوانی مثل ریو میاییچی و توماس ایسفیلد بوده است یا آنکه بازیکنان کهنه‌کار و قدیمی باشگاه مثل ینس لمن یا سول کمپل به تیم بازمی‌گشتند. اما مواقعی نیز بوده است که آرسنال در نقل و انتقالات زمستانی مهره‌های ارزشمندی را به ترکیب خود اضافه کرده است. در ادامه ۱۱ خرید برتر آرسنال در ماه ژانویه را از نظر تأثیری که بر روی تیم داشتند بررسی خواهیم کرد. این فهرست بر اساس اهمیت این بازیکنان ردیف شده است.

۱۱. محمد الننی

شاید محمد الننی کار چندان خاصی برای تیم آرسنال انجام نداد باشد اما با این وجود انتقال الننی از بازیکنانی مثل دنیس سوارز و کیم کالستروم مفیدتر بوده است. می‌توان گفت خرید الننی در بدترین حالت یک اشتباه نبوده است. او در عمل هنوز هم یک بازیکن آرسنال محسوب می‌شود حتی با وجود آنکه فصل جاری را به صورت قرضی در بشیکتاش سپری می‌کند. الننی در مدت سه سال و نیم حضور خود در آرسنال، ۴۶ بار پیراهن این تیم را برتن کرد. هواداران باشگاه احتمالا چندان هم دلتنگ او نخواهند شد اما گل او در برابر بارسلونا را نیز هرگز از یاد نخواهند برد.

الننی که حالا ۲۷ ساله است کار خود در فوتبال حرفه‌ای را از لیگ حرفه‌ای مصر آغاز کرد و سپس در ژانویه ۲۰۱۳ به سوییس رفت تا برای باشگاه بازل بازی کند. او همراه با بازل هشت قهرمانی بزرگ کسب کرد تا آنکه در ژانویه ۲۰۱۶ به آرسنال منتقل شد. الننی در عرصه ملی نیز بد عمل نکرده است. او در المپیک ۲۰۱۲ لندن همراه با تیم زیر ۲۳ ساله‌های مصر شرکت کرد و تا به امروز ۷۷ بازی برای تیم ملی بزرگسالان مصر انجام داده است.

۱۰. گابریل پائولیستا

قطعا خاطره تلخ گابریل پائولیستا در آرسنال، شامل باختن در نبرد تن به تن برابر دیگو کوستا در جریان شکست توپچی‌ها برابر حریف همشهری یعنی چلسی است. اما در دوران حضور این مدافع وسط برزیلی در ورزشکاه امارات، روزهای خوسی هم رقم خورده است. این بازیکن بلند قامت در ژانویه سال ۲۰۱۵ از ویارئال به لندن آمد. تیم آرسنال در آن دوره از ضعف بزرگی در خط دفاع بهره می‌برد و گابریل حتی اگر به ثبات خط دفاعی آرسنال اضافه نکرده باشد، حداقل باعث افزایش قدرت آن شد. ۶۴ بازی گابریل در ترکیب آرسنال و یک گلی که برای باشگاه زد چندنا در خاطرات باقی نخواهد ماند و این گاهی‌اوقات خوب است. گابریل پائولیستا که متولد سال ۱۹۹۰ است در آگوست ۲۰۱۷ از قرمزهای لندن جدا شد و از همان زمان تا به امروز در لالیگا و برای والنسیا توپ می‌زند. گابریل کار خود در فوتبال حرفه‌ای را با ویتوریا در سال ۲۰۱۰ آغاز کرده بود.

آرسنال گابریل پائولیستا

۹. کارلوس ولا

با در نظر گرفتن هیجانی که در ابتدای کار درباره ولا وجود داشت، شاید انتظار می‌رفت که او عملکردی بهتر از اینها در پیراهن آرسنال داشته باشد. ولا در ژانویه سال ۲۰۰۵ از باشگاه چیواس مکزیک به خدمت گرفته شد و در اولین حضور خود در ترکیب ثابت آرسنال مقابل شفیلد یونایتد یک هت تریک فوق‌العاده انجام داد اما بعدها ثابت شد که در معرفی ولا اغراق بزرگی صورت گرفته است. برای بازیکنی که اغلب کار خود را از روی نیمکت آغاز می‌کرد، ۱۱ گل در ۶۲ بازی عملکرد چندان بدی هم نیست اما باید گفت که آرسنال می‌توانست بهتر از اینها از ولا استفاده کند. در واقع، بهترین دوره ولا زمانی آغاز شد که او شمال لندن را ترک کرد.

ولا اکنون در لیگ MLS آمریکا حضور دارد و هم برای لس آنجلس اف.سی و هم برای تیم ملی مکزیک به‌عنوان وینگر و کاپیتان به میدان می‌رود. او کار خود را با باشگاه گوادالاخارا آغاز کرد و در همان زمان مورد توجه باشگاه‌های بزرگ اروپایی قرار گرفت. ولا در مسابقات جام جهانی زیر ۱۷ ساله‌های سال ۲۰۰۵ آقای گل شده بود و پس از آن بود که آرسنال پیوست. ولا در مدت حضور در آرسنال دوره‌هایی را به صورت قرضی در باشگاه‌های دیگر تجربه کر تا آنکه در سال ۲۰۱۲ با قرارداد دائمی به رئال سوسیه‌داد پیوست. ولا در ژانویه ۲۰۱۸ به آمریکا رفت و در همین یک سال توانسته آقای گل لیگ MLS شود، یک قهرمانی کسب کند به‌عنوان ارزشمندترین بازیکن نیز انتخاب شود. ولا در ۳۴ سالگی رکورد جدیدی برای گلزنی در یک فصل MLS ثبت کرده است. این مهاجم تاکنون ۷۲ بار پیراهن تیم ملی مکزیک را بر تن کرده است و در سه جام جهانی اخیر نیز حضور داشت.

۸. خوزه آنتونیو ریس

ریس یکی دیگر از بازیکنانی بود که در ابتدای دوره حضور خود در آرسنال نوید درخشش به هواداران داده بود اما در نهایت پایان کار او در آرسنال چندان درخشان نبود هرچند نمی‌توان یا نمی‌شد استعدادهای او را نادیده گرفت. اوج بازی ریس در آرسنال را در نیم‌فصل اول حضورش در لندن و دیدار برابر چلسی دیدیم. در همان فصل خوزه آنتونیو ریس که از تأثیرگذاری بالایی در ترکیب آرسنال برخوردار شده بود توانست جام قهرمانی لیگ برتر انگلیس را بالای سر ببرد. در همان فصل بود که آرسنال توانست بدون باخت قهرمان لیگ شود و لقب شکست‌ناپذیرها را دریافت کند. با وجود عملکرد درخشان ریس در فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۵، این وینگر اسپانیایی هرگز به طور کامل در ترکیب تیم جا نیفتاد و ابتدا به صورت قرضی به رئال مادرید ملحق شد و پس از آن با قرارداد دائمی پیراهن اتلتیکو مادرید را بر تن کرد تا دوران نه چندان ایده‌آل حضور در انگلستان را پشت سر بگذارد.

ریس فوتبال حرفه‌ای را زمانی که تنها ۱۶ سال داشت با سویا آغاز کرد و پس از آن بود که به اسپانیا بازگشت. ریس همچنین مدتی را به صورت قرضی در اسپانیا و تیم بنفیکا سپری کرد و سپس در انتهای دوران حرفه‌ای و البته زندگی خود به سویا بازگشت و سه مرتبه با این تیم قهرمان لیگ اروپا شد و تعداد قهرمانی‌های خود در این رویداد را به عدد ۵ رساند که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. ریس در ماه ژوئن ۲۰۱۹ در جریان یک سانحه رانندگی درگذشت. او همچنین برای تیم ملی اسپانیا نیز ۲۱ بازی انجام داده بود و در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان برای کشورش بازی کرد.

۷. امانوئل ابوئه

ابوئه یک خرید غیرمطمئن بود که در ژانویه سال ۲۰۰۵ از بورن به آرسنال آمد. این بازیکن در ابتدای دوران حضور خود در باشگاه عملکردهای درخشانی را در جناح راست از خود نشان داده بود اما سرنوشت این بود که ابوئه در انتها توسط طرفداران باشگاه مورد انتقاد قرار گرفت. ابوئه اولین بازی خود برای تیم اول آرسنال را در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۶ زیر نظر مستقیم آرسن ونگر انجام داد. در انتهای همان فصل، آرسنال به فینال لیگ قهرمانان رسید و برابر بارسلونا شکست خورد. آرسنال در همان مسابقات رکورد بسته نگه داشتن دروازه خود برای ده بازی متوالی را برجای گذاشت.

امانوئل ابوئه

۶. ابو دیابی

هرکس که با ابو دیابی و دوران حرفه‌ای او آشنا باشد قطعا برای او احساس تأسف خواهد کرد. بسیاری از هواداران فوتبال دیابی را به خاطر ضربه‌ای که با پا به سر جان تری زد به یاد دارند. این هافبک میانی از استعداد بسیار بالایی برخوردار بود اما عمر ورزشی او به خاطر مصدومیت‌های متعدد و شدید خیلی زود به پایان رسید. آرسن ونگر پس از جدایی ابو دیابی در سال ۲۰۱۵ به نشریه هوادارای باشگاه گفته بود:

این یکی از ناراحت‌کننده‌ترین لحظات ما در باشگاه آرسنال است که به‌خاطر مصدومیت‌های ابو دیابی نتوانستیم این فرصت را داشته باشیم که بهترین توانایی‌های او را به همه نشان بدهیم. من خیلی ناراحت هستم چون این پسر یک استعداد بزرگ و مهم است. این که او نتوانست به آنچه استحقاقش را دارد برسد هم ناراحت‌کننده است.

۵. آندری آرشاوین

هرجا که قرار به صحبت درباره آرشاوین باشد، همیشه باید از چهار گل او به لیورپول یاد کرد. آندری آرشاوین در پست هافبک میانی یا فوروارد و یا وینگر به میدان می‌رفت. آرشاوین دوران حرفه‌ای خود را با زنیت سن پترزبورگ در سال ۲۰۰۰ آغاز نمود. او جام متعددی را با این باشگاه فتح کرد از قهرمانی لیگ و جام حذفی روسیه گرفته تا جام یوفا و همچنین سوپر کاپ اروپا. پس از آنکه آرشاوین به مرد سال فوتبال روسیه تبدیل شد و در مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۸ نیز درخشید و پس از آن بود که در پنجره نقل و انتقالات زمستانی فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹ به آرسنال پیوست . با ۱۵ میلیون پوند به گران‌ترین خرید تاریخ آرسنال تبدیل شد. این بازیکن روس پس از انجام ۱۰۵ بازی و زدن ۲۳ گل به روسیه و زنیت بازگشت.

۴. تئو والکات

وبسایت Football۳۶۵ والکات را به‌عنوان بهترین خرید تاریخ باشگاه آرسنال در ماه ژانویه انتخاب کرده است. دلیل آنها برای انتخاب این وینگر ارزش بسیار بالای بازیکن نسبت به پول پرداخت‌شده، بازگشت سرمایه سریع و طول دوره خدمتش در آرسنال بود. والکات در سال ۲۰۰۶ به ازای ۹ میلیون پوند و در حالی که تنها ۱۶ سال داشت به تیم شمال لندنی پیوست. والکات زمانی که در سال ۲۰۱۸ آرسنال را ترک کرد ۲۸ ساله بود و باشگاه از فروش او ۲۰ میلیون پوند کسب کرد. این بازیکن در دوره ۱۲ ساله حضور خود در باشگاه، ۳۹۷ بازی انجام داد، ۱۰۸ مرتبه دروازه حریفان را باز کرد و چهار قهرمانی را در پیراهن قرمز جشن گرفت. ما با انتخاب والکات به‌عنوان بهترین خرید باشگاه در ماه ژانویه مخالف است اما شکی نیست که اگر چند لحظه کوچک اما سرنوشت‌ساز برای والکات به نحو دیگری رقم خورده بود، میراث او در جمع توپچی‌ها اکنون چیزی بزرگتر بود.

تئو والکات

۳. امانوئل آدبایور

آدبایور احتمالا در میان تمام بازیکنان این فهرست کمترین میزان محبوبیت را نزد هواداران آرسنال دارد و حتی بهتر است که در یک جمع آرسنالی هرگز از آدبایور صحبت نکنید مگر آنکه قصد تلخ کردن اوقات خود و آنها را داشته باشید. اما در هرصورت نمی‌توان منکر واقعیت شد: دوران اوج آدبایور با پیراهن آرسنال از این بازیکن یک مهاجم غیرقابل مهار ساخته بود. پس از آنکه تیری هانری در سال ۲۰۰۷ به بارسلونا فروخته شد، آدبایور در ترکیب اصلی تیم قرار گرفت و در فصل بعد از جدایی مهاجم فرانسوی در ۴۸ بازی ۳۰ گل به ثمر رساند. این آمار برای بازیکنی ۲۱ ساله که با ۳ میلیون پوند از موناکو به خدمت گرفته شده بود فوق‌العاده محسوب می‌شد. رابطه آدبایور و هواداران آرسنال زمانی رو به وخامت گذاشت که او در سال ۲۰۰۹ به منچسترسیتی پیوست و پس از گلزنی به تیم سابقش در مقابل طرفداران آرسنال شادی بعد از گل خود را انجام داد. آدبایور اندکی بعد به تاتنهام، دشمن خونی آرسنال پیوست و این حرکت نیز اصلاً به مذاق هواداران لندنی خوش نیامد.

۲. ناچو مونرئال

به اعتقاد هواداران آرسنال، مونرئال قابل اعتمادترین بازیکن فوتبال در دنیا است. او در زمان حضور در لندن در انواع پست‌های خط دفاعی به‌کار گرفته شد و در تمام سبک‌ها عملکرد باثباتی را از خود ارائه داد. ناچو هم‌اکنون برای تیم رئال سوسیه‌داد توپ می‌زند. این مدافع که سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی اسپانیا را نیز دارد از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ در استادیوم امارات حضور داشت. مونرئال کارش را با اوساسونا آغاز کرده بود و پنج فصل را در لالیگا سپری کرد. پس از دو سال بازی برای مالاگا، او سرانجام به آرسنال آمد و با این تیم سه قهرمانی جام حذفی را جشن گرفت. مونرئال در جام جهانی ۲۰۱۸ همراه با اسپانیا در مسابقات حاضر بود.

۱. پیر امریک اوبامیانگ

شاید تا پیش از این مطلع شده باشید که در مقایسه با مهاجم سابق تیم دورتموند تنها اسطوره آرسنال یعنی تیری هانری از نسبت گل به ازای هر بازی برای توپچی‌ها بهتری برخوردار است. این مهاجم نوک گابنی و ۳۰ ساله تاکنون در ۷۱ بازی، ۴۶ گل برای آرسنال وارد دروازه حریفان کرده است.

پیر امریک اوبامیانگ

درباره Nazanin

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …