ایمریک لاپورته ، آندرریتدترین مدافع میانی لیگ برتر انگلیس

در این یادداشت نگاهیم خواهیم انداخت به دوران ورزشی ایمریک لاپورته که یکی از بهترین مدافعان لیگ انگلیس است.

نگاهی به دوران ورزشی ایمریک لاپورته

مدافع میانی تیم لیورپول، ویرجیل فن دایک تا حدی خوب بوده است که به فتح توپ طلای فوتبال هم نزدیک شده بود. او پس از فابیو کاناوارو، اولین مدافع میانی بود که توانست در میان بازیکنان سایر پست‌های دیگر برای کسب توپ طلا به رقابت بپردازد هرچند، مدافع ایتالیایی در نهایت بر خلاف فن دایک در سال ۲۰۰۶ و پس از قهرمانی در جام جهانی آلمان به این جایزه رسید.

البته نباید غافل شد که ملی‌پوش هلند در این بین باید با لیونل مسی و کریستیانو رونالدو رقابت می‌کرد. اما پس از آنکه لوکا مودریچ توانست در سال ۲۰۱۸ بالاتر از مسی و رونالدو به این افتخار برسد، به همه ثابت شد که دوران دو ابرستاره فوق دیگر در سال‌های آخر خود قرار دارد و حالا مسیر برای ستارگان جوان باز شده است. زمان در حال سپری شدن است و همچنین بازی مدافعان مرکزی نیز تغییر کرده است. ماتیاس ده لیخت و ادر میلیتائو در کنار مدافعان دیگر، نسل جدیدی از بازیکنان این پست هستند که در یکی دو فصل اخیر به شکوفایی رسیده‌اند. همچنین ویرجیل فن دایک که امسال به فتح توپ طلا نزدیک بود، بازیکن سال لیگ برتر انگلیس به انتخاب بازیکنان لقب گرفت و بازیکن فصل لیورپول از نگاه هواداران و هم بازیکنان شد در کنار دیگر مدافعان جوان حال حاضر فوتبال، نمادی از ظهور یک نسل جدید و مدرن از مدافعان وسط هستند. البته همان‌طور که در تمام بخش‌های جوامع امروزی دیده می‌شود، زمانی که یک فرد با عملکرد استثنایی و باثبات خود به‌عنوان متخصص یک حوزه معرفی می‌شود، چه بسا افراد لایق و حتی شایسته‌تر دیگری هم وجود داشته باشند که اصلاً به چشم نمی‌آیند. گاهی اوقات زمانی که یک محصول با زرق و برق بالای خود خواهان زیادی دارد، دیگر رقبای آن محصول یا شخص در سایه هیاهو زرق و برق دیگر هنوز با ثبات و تأثیرگذاری کامل به کار خود ادامه می‌دهند.

فن دایک در تمام جنبه‌های بازی خود در لیورپول برتر بوده است. از بررسی شرایط بازی گرفته تا پیروزی در نبردهای هوایی و حتی گلزنی در بازی‌های حساس و البته نجات دروازه خود از گل خوردن. نمایش‌های درخشان ویرجیل فن دایک هم هواداران و هم اعضای رسانه را به این نتیجه رسانده است که او بهترین دفاع وسط لیگ برتر انگلیس است. اما ایمریک لاپورته، مدافع میانی و بی‌ادعای منچستر سیتی که تأثیر او در بازی توسط دیگران کمرنگ شده است، با بی‌عدالتی در ارزیابی و مورد تأیید بودن روبه‌رو شده است. در ماشین تاکتیکی پپ گواردیولا، این مرد فرانسوی یک اهرم حیاتی است. در عین حال که لاپورته به خاطر دوندگی و سرعتی که سایر مدافعان مرکزی برتری امروزی به آنها معروف هستند شناخته نمی‌شود، این بازیکن آرامش و اعتماد به نفس را به تیم خود تزریق می‌کند و برای هم‌تیمی‌های خودش زمان می‌خرد تا آنها مجدداً سر جای خود قرار بگیرند.

ایمریک لاپورته

در میان هواداران باشگاه منچستر سیتی، لاپورته بسیار محبوب است اما گذشته از آن، لاپورته به خاطر کیفیت خود به ندرت مورد ستایشی که شایسته‌اش است قرار می‌گیرد. زمانی که پرسش بهترین مدافع میانی حال حاضر جهان چه کسی است مطرح می‌شود، در بحث‌های مختلف اولین نام‌های که شنیده می‌شوند عبارت‌اند از این بازیکنان: فن دایک، سرخیو راموس، رافائل واران و جورجو کیه لینی. هرچند، علیرغم آنکه بسیاری با این عقیده که لاپورته واقعاً یک دفاع وسط در کلاس جهانی است موافق هستند، اسم این بازیکن به ندرت در بحث‌های این چنینی به گوش می‌خورد و او در میان نامزدهای بهترین دفاع وسط جایی ندارد.

زمانی که هواداران فوتبال می‌خواهند نتیجه بگیرند یک بازیکن کمتر از آنچه لایقش است مطرح شده یا به اصطلاح آندرریتد است، پیش از هرچیز به برچسب قیمت او در نقل و انتقالات نگاه می‌کنند. اما منچستر سیتی برای به خدمت گرفتن لاپورته چاره‌ای جز شل کردن سر کیسه نداشت. او در ماه ژانویه ۲۰۱۷، با مبلغ ۵۷.۲ میلیون پوند که در آن زمان رکورد نقل و انتقالات باشگاه محسوب می‌شد به منچستر آمد. حتی در همین زمینه، با توجه به آنکه ویرجیل فن دایک در ابتدای همان ماه ژانویه با رقم ۷۵ میلیون پوند از ساوتهمپتون به لیورپول پیوسته بود، لاپورته نتوانست گران‌قیمت‌ترین مدافع میانی تاریخ فوتبال لقب بگیرد. در مقبولیت عام لاپورته، زمان‌بندی همواره نقشی اساسی داشته است. ورود این بازیکن به استادیوم اتحاد، توسط بسیاری یک نیاز فوری در نظر گرفته می‌شد. گواردیولا از مشکل تیمش در پست دفاع وسط آگاه بود زیرا جان استونز و نیکولاس اوتامندی نمی‌توانستند در بلندمدت بدون اشتباه ظاهر شوند و همچنین ونسان کمپانی نیز به‌علت مصدومیت‌های متعدد و بالا رفتن سن دیگر از دوران اوج خود فاصله گرفته بود.

شاید اگر بخواهیم با موازین سیاست‌های نقل و انتقالاتی سیتی در به خدمت گرفتن بازیکنان برتر اروپا با قیمت گزاف، خرید لاپورته را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که امضای قرارداد با این مرد فرانسوی بیشتر یک خرید فوری بود تا تقویت تیم از نظر کیفیت و نفرات. در تیم سیتی که فصل به فصل و حتی در طول هر فصل هم به‌طرز بی‌رحمانه تکامل پیدا می‌کند، لاپورته یک ستون حیاتی است. در روش کار نبوغ‌آمیز پپ گواردیولا هم تجربه به‌کار می‌آید و هم نیروی جوانی. اما با توجه به آنکه در میان تک تک نفرات قهرمان فعلی انگلستان کیفیت بالایی دیده می‌شود، سخت است بتوان تشخیص داد که ۱۱ نفر ایده‌آل گواردیولا دقیقاً کدام بازیکنان هستند. اما با این اوصاف، سه بازیکن وجود دارند که در ترکیب اولیه سیتی غیرقابل جایگزین هستند: ادرسون درون دروازه، برناردو سیلوا بین دو خط هافبک و حمله و البته ایمریک لاپورته در خط دفاعی. در واقع، پس از جدایی کمپانی و پیوستن او به اندرلخت، غیرقابل جایگزین بودن لاپورته بیش از پیش به چشم می‌آید.

تأثیر غیرمستقیم یکی از خصوصیاتی است که در فوتبال امروز شدیداً به چشم می‌آید. این قابلیت که بازیکن نه فقط از نظر فردی مرتکب اشتباه نشود بلکه حتی به هم‌تیمی‌های خودش نیز کمک کند و در سطح بالایی بازی کند. لاپورته از آن خصوصیات رهبری و هدایت تیم که کمپانی در زمان حضور خود در اتحاد به نمایش می‌گذاشت برخوردار نیست اما احتمالاً تا یکی دو فصل آینده وظیفه هدایت خط دفاعی به او سپرده خواهد شد و به همین ترتیب شاید با کسب تجربه بیشتر در فوتبال انگلیس، در آینده بتواند رهبری بازیکنان سیتی درون زمین را در دست بگیرد. سیتی همانند چند فصل اخیر بیشتر به خاطر قدرت بالای خود در بخش هجومی و میل بالای بازیکنان تیم به گلزنی مورد ستایش قرار گرفته است. درست یا غلط، مدافعان تیم هرگز به اندازه لیاقت خود مورد ستایش قرار نگرفته‌اند. اما خود لاپورته، تأثیر بالایی در تیم پپ دارد و یک حق انتخاب جدید در خط دفاع برای این مربی ایجاد کرده است که نه تنها از نظر کیفیت بلکه از نظر در دسترس قرار داشتن نیز تا قبل از مصدومیت اخیر خود به تیم سود رسانده است.

ایمریک لاپورته

نمایش‌های درخشان لاپورته باعث شد تا او در انتهای فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ لیگ برتر در تیم منتخب فصل به انتخاب اتحادیه فوتبال انگلیس قرار بگیرد. او در تمام طول فصل بی‌نظیر بود و با شایستگی تمام برای تیم منتخب فصل انتخاب شد. با این وجود یک بار دیگر، به وجود آنکه مربی لاپورته از ابتدا این بازیکن را قبول داشت، در انتهای فصل فوق‌العاده سیتی و بیشتر به‌علت حضور در همین تیم منتخب بود که نگاه‌ها به مدافع فرانسوی جلب شد. پپ گواردیولا تنها چند روز پس از آنکه پروسه خرید این بازیکن فرانسوی به پایان رسید از خرید لاپورته بسیار هیجان‌زده شده بود و در واکنش به ادعای بسیاری مبنی بر اینکه شاید قیمت مدافع جدیدش بسیار بالا باشد گفته بود شاید سیتی او را حتی با قیمت اندکی به خدمت گرفته است! این مربی اسپانیایی، کم و بیش مثل همیشه درست می‌گفت. لاپورته در کمترین حالت، ارزش آن ۵۷ میلیون پوند را داشت. رکوردی که پس از انتقال ۶۰ میلیون پوندی ریاض محرز در تابستان آتی از لسترسیتی به باشگاه، شکسته شد.

گواردیولا همیشه از این مدافع ۲۶ ساله خود تمجید کرده است. گواردیولا همواره از بازیکنانش می‌خواهد مغرور نشوند اما خودش از بازیکنانی که نمایشی مطمئن و غرور طبیعی خاصی دارند لذت می‌برد. با جذب لاپورته، گورادیولا در واقع مدافع ایده‌آل خود را به خدمت گرفت. توانایی ارسال پاس این بازیکن از هر فاصله‌ای دقیق است. قدرت بازیخوانی لاپورته نیز بسیار بالا است و همچنین برتری او در نبردهای هوایی در لیگ فیزیکی انگلیس کاملاً مفید واقع شده است. اما این مدافع مستعد و مطمئن، دستاوردهای ناتمامی نیز دارد. دیدیه دشام، سرمربی تیم ملی فرانسه اعتقاد چندانی به لاپورته ندارد. دشام کشورش را در سال ۲۰۱۸ به مقام قهرمانی جام جهانی رساند و خروس‌ها توانستند برای اولین‌بار پس از جام جهانی ۱۹۹۸ بر بام جهان بایستند اما این دستاورد تاریخی بدون حضور مدافع میانی ثابت منچستر سیتی انجام شد. نکته جالب آنکه خود دشام زمانی که اولین قهرمانی جام جهانی فرانسه را جشن گرفت در تیم ملی با بیسنته لیزارازو همبازی بود، تنها بازیکن فرانسوی به غیر از لاپورته که برای اتلتیک بیلبائو به میدان رفته است.

یکی از گیج‌کننده‌ترین مسائل فوتبال امروز این است که لاپورته چطور هنوز نتوانسته برای تیم ملی کشورش به میدان برود. در رده‌های سنی، او ۵۱ بار پیراهن تیم ملی فرانسه را به تن کرد و در تیم‌های زیر ۱۷ سال، زیر ۱۸ سال، زیر ۲۰ سال و زیر ۲۱ سال بازوبند کاپیتانی را به دست می‌بست اما در دوره حضور دشام، این مدافع رنگ پیراهن آبی را ندیده است. یک بار دیگر به نظر می‌رسد که زمان‌بندی در زندگی لاپورته نقش مهمی ایفا کرده است. او در نسل استعدادهای خوبی از فرانسه مطرح شده است. ساموئل اومتیتی و رافائل واران از بارسلونا و رئال مادرید انتخاب‌های اول دشام برای خط دفاع هستند و بازیکنان جوانی مثل ابراهیما کوناته و دیوت اوپامکانو هردو آر بی لایپزیگ، توانسته‌اند به خوبی در رده‌های سنی پیشرفت کنند. شاید رقابت برای کسب جایگاه در تیم دشام نزدیک باشد اما لاپورته بدون شک بهترین مدافع فرانسوی در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ بود و عدم حضورش در تیم ملی قابل درک نیست.

ایمریک لاپورته

واران و اومتیتی در ماه ژوئن و در جریان بازی‌های ملی برابر بولیوی، ترکیه و آندروا به میدان رفتند در حالی که ستاره منچستر سیتی حتی نتوانست جلوتر از کلمنت لنگله و کورت زوما برای تیم انتخاب شود. زمانی که از گواردیولا درباره عدم حضور این مدافع در تیم ملی فرانسه پرسیده شد، اینطور جواب داد:

من نمی‌توانم، در این رابطه نظر بدهم چون من به نظر این مربی ملی احترام می‌گذارم. او تصمیمات خودش را می‌گیرد پس من در آن مشارکتی ندارم. تمام چیزی که من می‌توانم بگویم این است که لاپورته عملکرد شگفت‌انگیزی داشته است. هم از نظر دفاعی و هم هجومی در ضربات کاشته فوق‌العاده بوده است و همین. ما این فصل از عملکرد او لذت برده‌ایم.

مربی سیتی از بازیکنانی که در خط دفاعی تیمش به میدان می‌روند حمایت می‌کند او همیشه قدردان شجاعت مردانش در خط دفاعی و سرسپردگی بی‌قید و شرط آنها در فرمانبرداری از دستورات او بوده‌اند. این بازیکنان پاس‌های پرخطری می‌دهند و به قابلیت‌های خود اعتماد دارند. زمانی که این روش پرخطر با بازی دقیق لاپورته در تناقض است اما او لاپورته این رویکرد را با یکپارچگی تمام اجرا می‌کند و در طول بازی‌های مختلف با تأثیر آرامش‌بخش خود در ترکیب تیم عملکردی را به نمایش می‌گذارد که اطمینانی فراتر از سنش در آن نهفته است. او که در اتلتیک بیلبائو زیر نظر مارچلو بیلسا کار کرده بود از توانایی‌های هجومی خوبی نیز برخوردار است. ایمریک لاپورته شاید عامل اصلی موفقیت‌های سیتی نباشد و حتی شاید بهترین مدافع میانی لیگ برتر نیز نباشد اما یک بازیکن سطح جهانی است که هنوز بهترین سال‌های دوران حرفه‌ایش از راه نرسیده است و قرار است از این هم بهتر شود.

چه از عملکرد و استعداد استثنایی لاپورته در مطبوعات قدردانی بشود یا نشود او به بهترین بازی‌های خود ادامه خواهد داد. برای لاپورته اهمیتی نداشته است که در بحث هواداران برای انتخاب بهترین مدافع میانی لیگ حضور ندارد یا اینکه دیدیه دشام او را برای تیم ملی دعوت نمی‌کند او تنها به مسیر پیشرفت خود ادامه می‌دهد. اگر لاپورته به همین روند خود ادامه بدهد و همین کیفیت را حفظ کند، حتی کسانی که او را در رقابت برای لقب بهترین مدافع نیز به حساب نمی‌آورند، شاید در آینده از این کار خود پشیمان شوند و نام او را از فهرست آندر ریتدترین مدافعان تاریخ لیگ برتر خط بزنند.

ایمریک لاپورته

بیشتر بخوانید

شرط بندی بیسبال | آموزش شرط بندی بیس بال

آَشنایی با قوانین بازی بیس بال در سال 1374 فدارسیون بیس بال در ایران بوجود آمد و …