بازی گلف ؛ برترین گلف بازهای قرن ۲۱

بازی گلف را عموماً به عنوان یک ورزش اعیانی می‌شناسند، جوایز اهدا شده در مسابقات این رشته ورزشی اغلب از چند میلیون دلار هم می‌گذرد و به همین دلیل هواداران زیادی را به دور خود جمع کرده است.

برترین های بازی گلف

در مورد تاریخچه این ورزش بد نیست بدانید خاستگاه بازی گلف سرزمین اسکاتلند است. این بازی از چندین سده پیش در بریتانیا بازی می‌شده‌است. مشهورترین و قدیمی‌ترین زمین گلف جهان در شهر سنت اندروز در اسکاتلند قرار دارد و نخستین آیین‌نامه رسمی این رشته در شهر ادینبورگ پایتخت اسکاتلند نوشته شده‌است. واژه «گلف» که از سده ۱۶ میلادی برای این بازی به کار می‌رود از واژه‌های قدیمی اسکاتلندی ” “Golve و ” “Goff گرفته شده که در پایه گرفته شده از واژه آلمانی میان‌سده‌ای “Kolf” بوده‌است. این واژه kolf به چم باشگاه است. این بازی با اینکه معمولاً به عنوان بازی مرفّهان و نخبگان به‌شمار می‌آید امروزه در میان طبقات دیگر هم طرفدار یافته و بازیگران بیشتری را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. در حقیقت اولین نشانه های این ورزش در زمان شاه جیمز دوم (اسکاتلند) دیده شد، کسی که در سال ۱۴۵۷ انجام دو ورزش فوتبال و بازی گلف را ممنوع اعلام کرده بود. جیمز معتقد بود که با انجام این بازیها تیرکمانداران ارتش اسکاتلند از آمادگی رزمی دور می شوند. در سالهای ۱۴۷۱ و ۱۴۹۱ به ترتیب شاه جیمز سوم و چهارم نیز قانون تحریم را تمدید کردند. اما گلف این بازی جالب به صورتهای مختلف در اسکاتلند و کشورهای اطرافش ادامه یافت ، تا زمانیکه در سال ۱۷۴۴ اولین قوانین رسمی این رشته در ادینبورگ نوشته شد و پس از آن هر گلف باز آماتوری هم میتوانست با تکیه بر آن قوانین به انجان ورز مورد علاقه اش بپردازد. در سال های گذشته، زمانی تایگر وودز آمریکایی مرد شماره یک گلف جهان بود، اما این ورزشکار صاحب نام پس از آنکه در زندگی خصوصی دچار مشکلات متعدد شد از دوران اوج فاصله گرفت و بروز مصدومیت شدید از ناحیه مهره‌های کمر که وودز را مجبور به انجام عمل جراحی هم کرد، وی را از فهرست ۱۰ گلف‌باز برتر جهان خارج ساخت و نام های جوانی به این لیست اضافه شدند و رقابت را در دنیای حرفه ای گلف آغاز کردند.فهرست برترین گلف ‌بازان جهان در سال های اخیر به خصوص قرن ۲۱ در ادامه به آن اشاره شده است.

۱- روری مک لوری

مرد شماره یک گلف‌ جهان مک لوری با ۲۵ سال سن از کشور ایرلند شمالی است که در سن ۲۲ سالگی اولین قهرمانی مسابقات آزاد جهان را تجربه کرد و البته اولین گلف‌باز اروپایی است که ۳ قهرمانی مختلف مسابقات جهانی را کسب کرد. مک لوری در رقابت‌های سال ۲۰۱۴ در مجموع به ۱۵ قهرمانی رسید. او پس از جک نیکلاس و تایگر وودز، سومین تنیسوری است که در ۲۵ سالگی به هر سه قهرمانی جهان دست یافته است، وی در هر دو تور PGA (استرالیا) و تور اروپا عضویت دارد.

بازی گلف

۲- هنریک استفسون

این گلف‌باز سوئدی مانند مک لوری در هر دو تور PGA و تور اروپا عضو است، او موق شده است که ۱۰۰ هفته متوالی در میان فهرست ۱۰ گلف‌باز برتر جهان حضور داشته و طبق آمارهایی که ثبت شده است پرافتخارترین گلف‌باز کشور سوئد است، استفسون قهرمان تور چمپیون شیپ DP دوبی هم شده است و این عنوان قهرمانی را به تازگی به کارنامه خود اضافه کرده است.

۳- آدام اسکات

گلف‌باز ۳۴ ساله استرالیایی معمولاً فقط در تور PGA کشورش شرکت می‌کند، البته نباید فراموش کرد اسکات در ۲۷ تورنومنت مختلف در سراسر جهان قهرمان شده که می‌توان بزرگترین آن را قهرمانی تورنومنت مسترز در سال ۲۰۱۳ دانست، اسکات در سال ۲۰۰۸ مرد شماره یک گلف جهان بود اما در ۲۰۱۳ به رتبه دوم و در ۲۰۱۴ به رتبه سوم سقوط کرد، اسکات در تیم ملی استرالیا در مسابقات جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳ عضو بوده و افتخارات زیادی برای کشورش کسب کرد.

۴- بوبا واستون

این گلف باز اهل آمریکاست او هم به مانند اسکات فقط در تور PGA استرالیا بازی می‌کند و یکی از معدود گلف‌بازان چپ دست جهان است، قهرمان تورنومنت مسترز در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ به پرتاب‌های بلند شهرت دارد. یکی از رکوردهایی که به نام واستون به ثبت رسیده است ضربه و پرتاب ۳۲۰ متری وی می باشد.

۵- جیم فورایک

این گلف باز آمریکایی یکی از باتجربه های دنیای گلف است فورایک در سال ۲۰۱۰ به عنوان برترین گلف‌باز تور PGA انتخاب شد، وی در سال ۲۰۰۶ به رتبه دوم برترین گلف‌باز جهان رسید، فورایک بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ مجموعاً ۳۶۰ هفته در میان ۱۰ نفر نخست رنکینگ جهانی قرار داشت. فورایک هم به مانند دو گلف باز قبلی حضور در مسابقات حرفه‌ای گلف‌ را گلچین کرده و فقط در PGA استرالیا شرکت می‌کند.

۶- جاستین رز

جاستین رز از معدود گلف بازان اهل قاره آفریقاست که موفق شده است در میان ورزشکاران کشورهای متمول تر نامی برای خود دست و پا کند. البته نباید از این موضوع غاقل شوید که او با وجود اینکه وی متولد آفریقای جنوبی است ولی تابعیت انگلستان است.. بیشتر مسابقات رز در تور PGA بوده و البته عضو تور اروپایی هم هست، بهترین عنوان قهرمانی او را می‌توان در مسابقات آزاد آمریکا سال ۲۰۱۳ دانست، رز پس از نیک فالدو اولین انگلیسی بوده که از سال ۱۹۹۶ تاکنون به این عنوان قهرمانی می‌رسید. رز در سال ۲۰۱۲ اولین قهرمانی جهان در چمپیون شیب را تجربه کرد و همان باعث شد وارد فهرست ۱۰ گلف‌باز برتر جهان شود.

۷- سرجیو گارسیا

این گلف باز اسپانیایی ۳۴ سال سن دارد و در هر ۲ تور PGA و تور اروپایی بازی می‌کند، گارسیا بیش از ۲۰ تورنومنت بین‌المللی را با قهرمانی پشت‌سر گذاشته و در بیشتر سال‌های بازی حرفه‌ای همواره در فهرست ۱۰ گلف‌باز برتر قرار داشته است، گارسیا حتی در سال ۲۰۰۸ به رتبه دوم هم صعود کرد و علت آن قهرمانی در چمپیونز HSBC بود.

۸- جیسون وی

او استرالیایی بوده و ۲۷ سال سن دارد، جیسون فقط در تور PGA عضویت دارد و پس از قهرمانی در مسترز ۲۰۱۱ و آزاد آمریکا سرانجام در ژوئن همان سال وارد فهرست ۱۰ گلف‌باز برتر جهان شد، البته جیسون با قهرمانی‌های بعدی جایگاه خود از رتبه دهم را به رتبه هشتم ارتقاء داد.

۹- ریکی فاولر

فاولر ۲۵ ساله اهل آمریکا بوده و فقط در تور PGA بازی می‌کند، او در رنکینگ جهانی گلف‌بازان آماتور رتبه نخست را داشت و در سال ۲۰۰۹ رسماً وارد رقابت‌های گلف حرفه‌ای شد. فاولر در رقابت‌های آزاد آمریکا سال ۲۰۱۴ به رتبه دوم رسید.

۱۰- مت کوچار

این گلف‌باز آمریکایی ۳۶ سال سن دارد و در ۲ تور PGA و نیشن وایرتور بازی می‌کند، او تاکنون ۷ مرتبه در PGA قهرمان شده و ۱۲ سال است که در فهرست ۱۰ گلف‌باز برتر جهان قرار دارد. مت کوچار در سال ۲۰۱۰ بیشترین جایزه نقدی معادل ۱۵ میلیون دلار را بواسطه پیروزی در مراحل مختلف تور PGA بدست آورد و در ۲۰۱۳ اولین قهرمانی چمپیون شیب جهانی گلف را تجربه کرد.

About َآوا

Check Also

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.