جردن هندرسون چگونه ثابت کردکه یکنواختی انگلیسی‌ها در هافبک از بین رفته است؟

هافبک‌های انگلیسی محکوم به این بودند که از زمانی که لیگ برتر انگلیس بازیکنانی مانند دیوید جینولا، اریک کانتونا و پائولو دی کانیو را به خود دیده است، هافبک‌های این لیگ سبک یکنواختی از بازی ارائه می‌کنند و در این میان از بازیکنان نامبرده تقلید می‌شود. اما جردن هندرسون با آن ها متفاوت است.

جردن هندرسون و تغییر سبک هافبک های انگلیسی

وقتی جک ویلشیر در سال ۲۰۱۱ به میادین آمد، سبک متفاوتی از بازی را ارائه داد. ژاوی هرناندز در مصاحبه‌ای این تغییر سبک را تأیید کرد و گفت: «ویلشیر به سبک انگلیسی بازی نمی‌کند.» و حالا نمونه بارز بازیکنانی که مدنظر ژاوی و دیگر منتقدین به یکنواختی می‌باشد بازیکنی است که جام قهرمانی لیگ قهرمانان و سوپرکاپ اروپا را بالای سر برد. کاپیتان لیورپول؛ جردن هندرسون . جردن هندرسون گفته بود:

دوست ندارم درباره خودم نوشته‌های خوب بخوانم. فکر می‌کنم همیشه با انتقاد و بیان مسائل منفی پیشرفت من بهتر خواهد بود.

در حقیقت، انتقاد و منفی‌گرایی در کل طول دوران حرفه‌ای همراه او بوده است. الکس فرگوسن در مقطعی با جردن هندرسون قرار امضا نکرد چون استعدیاب معتقد بود که طرز دویدن او خنده‌دار است. هندرسون که متولد ساندرلند است هر وقت بحث قیاس بازی‌های لیگ برتری با تیم ملی انگلیس می‌شود در کانون توجهات عامه مردم است. اما حالا جردن در مسیر پیشرفت قرار دارد و مربیان و بازیکنان اروپایی او را شایسته بهترین تمجیدها می‌دانند. او بر وظایف غیرممکنی که بزرگترین بازیکن تاریخ لیورپول می‌توانست بر عهده بگیرد فائق آمد و با رهبری خود، مسئولیت و کمالی به ارمغان آورد که او را شایسته پوشیدن پیراهن لیورپول می‌کند. زمان بسیار خوبی است که به این بازیکن ۲۹ ساله لقب یکی از بهترین هافبک‌های لیگ برتر انگلیس را بدهیم.

جردن هندرسون

حالا زمانی است که کلیشه باستانی هافبک های انگلیس که قادر نبودند چیزی بیشتر از دویدن را ارائه دهند فراموش شود و به جای آن با بازیکنی آشنا شویم که فوتبالی پویاتر را ارائه می‌دهد. اگر او را با بازیکنانی نظیر کوین دی بروینه، پول پوگبا و کریستین اربکسون مقایسه کنیم باید گفت که هیچ‌یک از آن‌ها شبیه به هندرسون نیستند. او در مقطعی سخت با لیورپول قرارداد بست، در برهه آغازین فصل ناامیدکننده ۱۲-۲۰۱۱ که لیورپول تحت هدایت روی هاجسون به رتبه هشتم قناعت کرد. فشار روانی آن روزهای لیورپول به اندازه‌ای بود که کنی دالگیش، مردی که با هندرسون قرارداد امضا کرد، این تیم را ترک کرد و جای خود را به برندن راجرز داد. این مربی ایرلندی بی‌درنگ به هندرسون اطلاع داد که اجازه می‌دهد در تابستان سال ۲۰۱۲ لیورپول را ترک کند و در ازای استخدام کلینت دمپسی به فولام برود. اما هندرسون از دستور او سرپیچی کرد و گفت باشگاه را ترک نمی‌کند ولی به جای آن برای حضور در ترکیب ثابت خواهد جنگید.

او سر خود را پایین انداخت و فقط تمرین کرد ولی ابهام‌ها در مورد وی ادامه یافت. او در بهترین فصلش یعنی فصل ۱۴-۲۰۱۳ در منطقه ۸ دلخواهش، با ۴ گل و ۷ پاس گل پتانسیل بالقوه‌ای را از خود نشان داد. اما شوربختانه بازی‌های انتهایی لیگ را از دست داد تا لیورپول قهرمانی را با نائب قهرمانی عوض کند. اگر در این فصل هندرسنون ثابت می‌کرد که استعداد و شایستگی حضور در ترکیب را دارد هیچ‌کس باور نمی‌کرد. او با مهارت‌های فردی‌ خود هواداران را به وجد آورد اما فقط با ورود یورگن کلوپ در انتهای فصل ۲۰۱۵ بود که اهمیت در اختیارداشتن چنین هافبک درخشانی به چشم آمد. سرنوشت مجبور بود تا این‌گونه رقم بخورد. استیون جرارد به لس آنجلس گلکسی رفت و حالا هندرسون بود که باید مسئولیت کاپیتانی را می‌پذیرفت.

هواداران لیورپول باید احمق می‌بودند که انتظار داشته باشند تیم استعداد به سادگی بتواند جای جرارد را بگیرد. حتماً دلیلی وجود دارد که اسطوره‌ها اسطوره هستند. مانند آن‌ها تا چندین سال دیگر نیز نخواهد آمد. خود کلوپ در این باره بهترین جمله را گفت:

سخت‌ترین کار در ۵۰۰ سال اخیر فوتبال این است که جایگزینی برای استیون جرارد پیدا کنیم. در ذهن مردم این تفکر جریان دارد که اگر جایگزین جرارد خود او نباشد پس به اندازه کافی خوب نیست!

سبک فوتبال کلوپ بر مبنای اخلاق والای کاری و سازمان‌دهی بود. و چه کسی برای این کار بهتر از کسی بود که وقتی از او خواستند باشگاه را ترک کند، از این‌کار امتناع ورزید و به تمرین خود ادامه داد. جردن هندرسون یکی از مشکل ترین کارهای فوتبال را پذیرفت و تلاش کرد تا جایگزین اسکیپر باشد. هندرسون به عضو لاینفک سیستم ججنپرسینگ یورگن کلوپ تبدیل شد و آنفیلد با اندرو رابرستون، جیمز میلنر، روبرتو فیرمینو و هندرسون دوباره ترکیبی به خود دید که همه مدافعین را می‌ترساند. هیچ تیمی دوست نداشت تا گذرش به لیورپول بیفتد. پس از اینکه لیورپول قهرمانی لیگ برتر انگلیس را به منچسترسیتی واگذار کرد، هندرسون و لیورپول خود را در رقابت‌های اروپایی اثبات کردند و با شکست تاتنهام در فینال لیگ قهرمانان اروپا، قهرمانی بالاترین سطح باشگاهی اروپا را به ارمغان آوردند. مباحثه بر سر توانایی و مشروعیت هندرسون برای کاپیتانی لیورپول تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت. چیزی که او ثابت کرد که ظرافت، شجاعت و فانتزی بودن فاکتورهای ضروری برای شماره ۸ به حساب نمی‌آیند.

About Nazanin

Check Also

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.