از داوید ویا تا گریزمان؛ گران‌قیمت‌ترین خریدهای بارسلونا در ده فصل اخیر

می‌توان گفت که بارسلونا به طور کلی در طول یک دهه اخیر عملکرد قابل قبولی در پنجره‌های نقل و انتقالاتی داشته است. به همین بهانه قصد داریم تا گران‌قیمت‌ترین خریدهای هر فصل بارسلونا از فصل ۱۱-۲۰۱۰ به بعد را مورد بررسی قرار دهیم. در این بین نام های داوید ویا ، فابرگاس و گریزمان هم دیده می شود.

از داوید ویا تا گریزمان؛ بازیکنان گران قیمت دهه اخیر بارسلونا

فصل ۱۱-۲۰۱۰: داوید ویا

لیستمان را با انتقالی شروع می‌کنیم که بدون تردید برای بارسلونا موفقیت‌آمیز بود. بلوگرانا، داوید ویا را در تابستان ۲۰۱۰ طی انتقالی به ارزش ۴۰ میلیون یورو از والنسیا به خدمت گرفت. ویا که پیش‌تر در تیم‌های اسپورتینگ خیخون و رئال زاراگوزا بازی کرده بود، در پیراهن والنسیا درخشان ظاهر شد و طی پنج فصل حضورش در این تیم موفق به ثمر رساندن ۱۲۹ گل شد. او در پایان نخستین فصل حضورش در نیوکمپ به قهرمانی اسپانیا و اروپا رسید و در دیدار نهایی آن فصل لیگ قهرمانان اروپا گل سوم تیمش در جریان پیروزی ۳-۱ مقابل منچستریونایتد را وارد دروازه ادوین فن درسار کرد. یک مصدومیت طولانی‌ مدت دومین فصل داوید ویا در بارسلونا را تحت الشعاع خودش قرار داد. او تا سال ۲۰۱۳ که پیراهن بارسلونا را به تن می‌کرد، به دو قهرمانی در لالیگا، یک قهرمانی در کوپا دل ری، دو قهرمانی در سوپر کاپ اسپانیا، یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، یک قهرمانی در سوپر کاپ اروپا و یک قهرمانی در جام جهانی باشگاه‌ها رسید تا وقتی‌که در سال ۲۰۱۳ نیوکمپ را به مقصد ویسنته کالدرون ترک کرد ۸ جام با کاتالان‌ها برده باشد. او در اتلتیکومادرید هم به یک قهرمانی در لالیگا رسید. ویا که طی ۱۱۹ بازی‌اش برای بارسلونا موفق به ثمر رساندن ۴۸ گل شده بود، عضوی از تیم ملی اسپانیا در جریان قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۰ و یورو ۲۰۱۲ هم بود و بعد از حضور در تیم‌های نیویورک سیتی و ملبورن سیتی، حالا در تیم ویسل کوبه ژاپن به فوتبالش ادامه می‌دهد.

داوید ویا

فصل ۱۲-۲۰۱۱: سسک فابرگاس

گرچه الکسیس سانچز شیلیایی هم دیگر خرید بزرگ بارسلونا در تابستان ۲۰۱۱ به شمار می‌رفت اما سسک فابرگاس که در آگوست ۲۰۱۱ طی انتقالی ۳۴ میلیون یورویی از آرسنال به باشگاه دوران جوانی‌اش بارسلونا بازگشت، گران‌قیمت‌ترین خرید بلوگرانا در این تابستان بود. با این حال فابرگاس با حضور ژاوی، اینیستا و سرخیو بوسکتس در خط هافبک بارسا کار راحتی برای قرارگیری در ترکیب اصلی تیم پپ گواردیولا نداشت. هرچند که نکات مثبتی هم در این انتقال نهفته بود؛ تعداد گل‌ها و پاس گل‌های او در هر سه فصل حضورش در بارسلونا دو رقمی شد و در مجموع به قهرمانی در شش جام رسید. هرچند که بارسلونا در فصل اول و آخر حضور او، رقابت برای قهرمانی در لالیگا را به ترتیب به رئال مادرید و اتلتیکومادرید باخت. از ژاوی، اینیستا و بوسکتس همواره به عنوان بهترین مثلث‌های میانی تاریخ فوتبال یاد می‌شود و این یعنی فابرگاس در جا افتادن در ترکیب اصلی بارسا ناموفق بود. هرچند که بعد از انتقال فابرگاس به چلسی در سال ۲۰۱۴، کاتالان‌ها جای خالی او را حس می‌کردند. او با وجود اینکه همواره شروع خوبی داشت اما هر چه فصل جلوتر می‌رفت تاثیرگذاری‌اش روی گل‌های تیم را از دست می‌داد. آمار گل‌های زده او در ۲۴ بازی پایانی سه فصل حضورش در بارسلونا به ترتیب یک، شش و یک می‌باشند. به این ترتیب می‌توان گفت که او در نیم فصل دوم عملکرد خوبی از خودش نشان نمی‌داد.

فصل ۱۳-۲۰۱۲: الکس سانگ

شما احتمالا در حال حاضر تمام خاطراتی که از دوران حضور الکس سانگ در بارسلونا داشتید را از خاطر بردید، اما بد نیست بدانید که او ۵ میلیون یورو گران‌تر از جوردی آلبایی بود که در تابستان ۲۰۱۲ طی انتقالی به ارزش ۱۴ میلیون یورو از والنسیا به بارسلونا پیوسته بود. این مهاجم فرانسوی که فوتبالش را از باشگاه باستیا شروع کرده بود، در سال ۲۰۰۵ به آرسنال پیوست و طی ۷ فصل حضورش در لندن، ۲۱۰ بار پیراهن توپچی‌ها را به تن کرد. او طی چهار سالی که در عضویت بارسا بود، به وستهم یونایتد هم قرض داده شد و سرانجام در سال ۲۰۱۶ به باشگاه روبین کازان پیوست اما در لیگ روسیه هم چندان موفق ظاهر نشد و در ابتدای فصل ۱۹-۲۰۱۸ به سیون سوئیس پیوست تا فوتبالش را در این تیم ادامه دهد.

فصل ۱۴-۲۰۱۳: نیمار

مبلغی که بارسلونا در سال ۲۰۱۴ برای امضای قرارداد با نیمار ۲۱ ساله صرف کرد، از ۱۹.۳ میلیون یورو تا ۲۷۹.۲ میلیون یورو تخمین زده می‌شود. او که طی ۲۲۳ بازی‌اش برای سانتوس برزیل ۱۳۶ گل زده بود، در چهار فصلی که در نیوکمپ حضور داشت موفق به ثمر رساندن ۱۰۵ گل در ۱۸۶ بازی شد و به دو قهرمانی در لالیگا، سه قهرمانی در کوپا دل ری، یک قهرمانی در سوپر کاپ اسپانیا، یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و یک قهرمانی در جام جهانی باشگاه‌ها رسید. نیمار در سال ۲۰۱۷ طی انتقالی رکوردشکن به پاری سن ژرمن پیوست و با وجود ۵۷ گل زده در ۶۷ بازی‌اش برای این تیم و دو قهرمانی در لیگ یک فرانسه، یک قهرمانی در جام حذفی فرانسه، یک قهرمانی در جام اتحادیه فرانسه و یک قهرمانی در سوپر کاپ فرانسه، در تابستان امسال مترصد بازگشت به بارسلونا بود که در نهایت میسر نشد.

نیمار

فصل ۱۵-۲۰۱۴: لوییز سوارز

تنها سه بازیکن در طول تاریخ بارسلونا گل‌های بیشتری نسبت به سوارز در این باشگاه به ثمر رساند که یکی از آن‌ها مسی است و با این اوصاف تنها دو انسان گل‌های بیشتری را در پیراهن بارسلونا نسبت به سوارز به ثمر رساندند. از این رو می‌توانیم این انتقال را موفق محسوب کنیم. سوارز که فوتبالش را در باشگاه ناسیونال اروگوئه شروع کرده بود، در خرونینخن هلند به کارش ادامه داد و سپس به آژاکس آمستردام پیوست و طی ۱۵۸ بازی‌اش برای این باشگاه موفق به ثمر رساندن ۱۱۱ گل و قهرمانی در اردیویژه و جام حذفی هلند شد. او بعد از درخشش‌هایش در پیراهن لیورپول راهی بارسلونا شد و حالا بعد از انجام ۲۶۴ بازی برای این تیم موفق به ثمر رساندن ۱۸۸ گل شده و به ۴ قهرمانی در لالیگا، ۴ قهرمانی در کوپا دل ری، ۲ قهرمانی در سوپر کاپ اسپانیا، ۱ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۱ قهرمانی در سوپر کاپ اروپا و ۱ قهرمانی در جام جهانی باشگاه‌ها شده است.

فصل ۱۶-۲۰۱۵: آردا توران

بعد از این اوضاع برای بارسا اندکی وخیم و مشکل‌دار شد. با وجود اینکه بارسلونا از خرید بازیکنان جدید محروم بود اما توران خوشحال بود که می‌توانست در تابستان ۲۰۱۵ اتلتیکومادرید را به مقصد نیوکمپ ترک کند. با این وجود او باید شش ماه صبر می‌کرد تا بتواند در پیراهن بارسلونا بازی کند. دو سال بعد و بدون اینکه او در طول فصل ۱۸-۲۰۱۷ حتی یک‌بار در نیم فصل اول بازی کند، طی قراردادی دو و نیم ساله و قرضی به استانبول باشاک‌شهیر ترکیه پیوست؛ این قرارداد دو و نیم ساله عملا به معنای “لطفا به جای دیگری برو!” بود. جالب اینکه آردا توران ترک تبار در کنار لیونل مسی، رونالدینیو، ریوالدو، ساموئل اتوئو و نیمار جزو شش بازیکن تاریخ بارسلونا است که در لیگ قهرمانان اروپا هت‌تریک کرده است.

فصل ۱۷-۲۰۱۶: آندره گومز

از بین تمام بازیکنانی که بارسلونا در تابستان ۲۰۱۶ آن‌ها را به خدمت گرفت تنها ساموئل اومتیتی است که همچنان پیراهن آبی و اناری این تیم را به تن می‌کند و دنیس سوارز، لوکاس دینیه، یاسپر سیلسن و پاکو آلکاسر در کنار آندره گومز از این تیم جدا شدند. آندره گومز بعد از عملکرد خوبی که در خط هافبک والنسیا از خودش نشان داده بود در ازای ۳۵ میلیون یورو به بارسلونا پیوست و این مبلغ قابلیت ارتقا تا ۵۵ میلیون یورو را هم داشت. با این حال این مبالغ اضافه، همانطور که پیش‌بینی می‌شد، هرگز پرداخت نشدند و گومز پیش از اینکه به اورتون بپیوندد از نگاه خوانندگان نشریه مارکا عنوان بدترین خرید فصل بارسلونا را دریافت کرد. او بعد از اینکه قرارداد قرضی‌اش با اورتون را دائمی کرد، در گفت و گویی با تایمز اظهار کرد:

مشکل از من بود، زیرا من بودم که فشار و انتظارات را از خودم بالا برده بودم نه هواداران و مدیریت باشگاه. فضای خیلی خوبی بر آنجا حاکم بود. در آن زمان تنها یک نفر بود که من می‌توانستم با او صحبت کنم و مشکلاتم را در میان بگذارم و آن فرد خودم بودم.

آندره گومز

فصل ۱۸-۲۰۱۷: فیلیپ کوتینیو

بارسا در تابستان ۲۰۱۷ عثمان دمبله را با مبلغی در حدود ۱۴۷ میلیون یورو از بروسیا دورتموند خرید و تنها بازیکنی که بارسا در آن فصل مبلغ بیشتری صرف خریدش کرد فیلیپ کوتینیو بود؛ این هافبک تهاجمی تکنیکی برزیلی با قراردادی ۱۲۰ میلیون یورویی که می‌توانست تا ۴۰ میلیون یورو هم افزایش یابد، از لیورپول به بارسلونا پیوست. همانند فابرگاس، انتقال فیلیپ کوتینیو به بارسلونا هم از دید بسیاری از فوتبال‌دوستان ایده‌آل به نظر می‌رسید و اغلب آن‌ها معتقد بودند که او نقش جانشین اسطوره بلوگرانا یعنی آندرس اینیستا را در ترکیب تیم ایفا می‌کند. هرچند که این ستاره برزیلی شاهد قهرمانی تیم سابقش در لیگ قهرمانان اروپا بود آن هم در حالی‌که او به هیچ عنوان نتوانست با شرایط موجود در بارسا تطبیق یابد و انتظارات بالایی که از خودش می‌رفت را برآورده کند. او حالا به طور قرضی در بایرن مونیخ بازی می‌کند و بازگشت دوباره‌اش به بارسلونا بعید و دور از ذهن به نظر می‌رسد. وی درباره انتقالش به باشگاه مونیخی گفته بود:

از همان اولین لحظه‌ای که وارد اینجا شدم احساس بسیار خوبی دارم و مطمئنم که ۱۰۰ درصد تصمیم درستی گرفتم. باشگاهی که همواره در قلبم جای دارد همان باشگاه اولم یعنی واسکو دا گاما است اما وقتی شما به باشگاه بزرگی چون بایرن مونیخ می‌پیوندید باید با تمام وجودتان سعی کنید تا در آنجا موفق شوید.

فصل ۱۹-۲۰۱۸: مالکوم

مالکوم فیلیپه سیلوا دا اولیویرا متولد سال ۱۹۹۷ در شهر سائوپائولوی برزیل می‌باشد. این مهاجم یک متر و ۷۲ سانتی‌متری فوتبالش را در باشگاه کورینتیانس از سال ۲۰۱۴ آغاز کرد و موفق شد تا در سال ۲۰۱۵ به قهرمانی سری آ برزیل برسد. در ژانویه ۲۰۱۶، او به بوردوی فرانسه پیوست، باشگاهی که در مجموع ۹۶ بار پیراهنش را به تن کرد و طی مدت زمان دو سال و شش ماه موفق به ثمر رساندن ۲۳ گل در آن شد. در حالی‌که همه انتظار انتقال او به آس رم را می‌کشیدند، بارسلونا با هایجکی دقیقه آخری، مالکوم را در ازای ۴۱ میلیون یورو به خدمت گرفت. او اولین گلش برای بارسلونا را در جریان تساوی ۱-۱ آبی و اناری‌پوشان مقابل اینتر میلان در جوزپه مه آتزا به ثمر رساند. در فوریه ۲۰۱۹، مالکوم به شکل غیرمنتظره‌ای در ترکیب بارسلونا برای دیدار برابر رئال مادرید در کوپا دل ری قرار گرفت و گل تساوی‌بخش تیمش را به ثمر رساند. او همچنین نخستین گل لالیگایی‌اش را در آوریل ۲۰۱۹ مقابل ویارئال و در ال مادریگال به ثمر رساند. در آگوست امسال او با قراردادی پنج ساله به ارزش ۴۰ میلیون یورو به زنیت سنت پترزبورگ پیوست و تا به امروز به سبب مصدومیت تنها ۵۴ دقیقه برای این تیم بازی کرده است.

فصل ۲۰-۲۰۱۹: آنتوان گریزمان

انتظارها به سر رسید و در تابستان امسال پس از کش و قوس‌های فراوان آنتوان گریزمان سرانجام به بارسلونا پیوست. با این وجود هنوز مشخص نیست که آیا این انتقال جواب می‌دهد یا خیر و آیا این انتقال ۱۲۰ میلیون یورویی از گریزمان ستاره‌ای همچون نیمار در ترکیب بارسا می‌سازد یا خیر. کسی نمی‌داند اما تا به اینجای کار گریزمان موفق به ثمر رساندن پنج گل و ثبت سه پاس گل شده و به طور میانگین هر ۱۷۷.۶ دقیقه، روی یک گل یا پاس گل نقش داشته است؛ آماری که نه به اندازه کافی خوب است و نه آمار بدی به شمار می‌رود.

آنتوان گریزمان

About Nazanin

Check Also

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.