داستان عاشقانه سانتی کازورلا و بازگشتش به ال‌مادریگال

زمان رو به اتمام بود و موقعیت‌های ویارئال یکی پس از دیگری از دست می‌رفت، اما سرانجام ال‌مادریگال منفجر شد؛ سانتی کازورلا دومین گل خودش در این بازی را به ثمر رساند تا ویارئال به تساوی خانگی ۲-۲ با قهرمان اروپا، رئال مادرید برسد.

داستان سانتی کازورلا و ویارئال

گل دقیقه ۸۲ کازورلا به رئال مادرید، نمایانگر یک داستان سراسر عاشقانه بود. شش ماه بعد از شروع سومین دوره‌اش در این باشگاه، او نخستین گل فصلش در لالیگا را به ثمر رساند. او پشت سر سرجیو راموس و جلوتر از مارسلو توپ را از تیبو کورتوا رد کرد و دروازه مادریدی‌ها را گشود. گل اول او هم با یک شوت سرِضرب به ثمر رسیده بود. کازورلا پیش از بریسش در مقابل رئال مادرید، دو بار در فصل گذشته گلزنی کرده بود. او نخستین گلش را در جریان تساوی ۳-۳ ویارئال مقابل اسپارتاک مسکو در لیگ اروپا به ثمر رساند و دومین گلش را هم در جریان برد ۳-۰ ویارئال در کوپا دل ری وارد دروازه آلمریا کرد. گلزنی، هیچ‌وقت اصلی‌ترین سلاح کازورلا در زمین نبوده و سبک فداکارانه نفوذ او بین خطوط بیش از هر چیز دیگری مرگبار بوده است. با این حال دو گل او در مقابل رئال مادرید بسیار تاثیرگذار و سرنوشت‌ساز بود و یک امتیاز مهم را برای ویارئال به ارمغان آورد. وقتی که چهار دقیقه وقت اضافه تمام شد، همه نگاه‌ها به سوی بازیساز کوتاه‌قامت ویارئال بود. اگر یک‌سال قبل به کازورلا می‌گفتید که ۹۴ دقیقه در یک مسابقه فوتبال بازی خواهد کرد، احتمالا به شما می‌خندید. او در طول دوران فوتبالش همواره در تاریک‌ترین روزهایش هم با تمام توانش با چالش‌هایی که رو به رو شده جنگیده است. کازورلا برای نخستین بار در ۱۹ اکتبر ۲۰۰۶ آسیب شدیدی دید و در حالی‌که برخی خبر از پایان زودهنگام فوتبالش می‌دادند، او بازهم در زمین مسابقه پا به توپ شد.

آرسنال در دیداری که صعودش از مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا را قطعی می‌کرد با شش گل لودوگورتس را در استادیوم امارات شکست داد. این یک نمایش حرفه‌ای از شاگردان آرسن ونگر بود؛ مسوت اوزیل با هت‌تریکی که در این بازی کرد، به بازیسازی بدل شد که نامش در رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفت. هرچند که پیروزی برابر این تیم اتریشی به آخرین بازی کازورلا برای توپچی‌ها تبدیل شد؛ مصدومیت‌های سخت زیادی در سال‌های باقی‌مانده حضور او در شمال لندن، انتظارش را می‌کشیدند. پزشکان معتقد بودند که او دیگر نمی‌تواند در سطح اول فوتبال اروپا بازی کند و از این رو هواداران و هم‌تیمی‌هایش سعی داشتند تا به او انرژی و روحیه خوبی را منتقل کنند. به نظر می‌رسید فوتبالِ یکی از باهوش‌ترین هافبک‌های لیگ برتر خیلی زود به پایان رسیده است. هرچند که تمرکز پزشکان روی بازگشت کازورلا به زمین فوتبال نبود بلکه سلامتی این هافبک اسپانیایی به خطر افتاده بود. تمرین کردن، دویدن روی تردمیل یا امثالهم هیچ‌کدام هدف کازرولا و پزشکانش نبودند، آن‌ها به سانتی گفته بودند که ممکن است دیگر شانس قدم زدن در پارک با فرزندانش را هم نداشته باشد. در پی عفونتی که در پای راست کازورلا منتقل شد او عمل‌های جراحی زیادی انجام داد؛ این بازیکن اسپانیایی در پای راستش متال گذاشته و قسمتی از ساعد دست چپش را هم به مچ پای راستش پیوند زده و در عوض تکه‌ای از رانش را جایگزین آن کرده است.

سانتی کازورلا

او در مصاحبه با سید لاو از گاردین گفته بود که اگر از چند سانتیمتر آن طرف‌تر آسیب می‌دید، احتمالا سناریوی غم‌انگیزتری انتظارش را می‌کشید. معجزات معمولا در چنین شرایطی به وقوع نمی‌پیوندند، اما برای کازورلا همچین اتفاقی افتاد. گذشت زمان هم نشان داد که بازگشت او به ویارئال را می‌توان اتفاقی الهام‌بخش عنوان کرد. هرچند که در حقیقت شرایط متفاوت بود. کازورلا تنها یک‌بار از فوتبال اسپانیا خارج شد (انتقال از مالاگا به آرسنال در سال ۲۰۱۱) و با این حال در سه دوره مختلف به عضویت ویارئال درآمد. تیم دوران جوانی او که در آنجا استعدادهایش شکوفا شد، رئال اویدو بود و او رابطه‌ای احساسی با ال سابمارینو آماریلو دارد. ویارئال در سال ۲۰۰۶، کازورلا را در ازای ۶۰۰ هزار یورو به خدمت گرفت. او سه سال را تحت مالکیت این تیم سپری کرد و در این بین به رکریاتیوو فرستادا شد که بعد از صعود در پی تلاش برای بقا در لیگ بود. تصمیم ویارئال مبنی بر فرستادن کازورلا به رکریاتیوو در حالی گرفته شد که خود مانوئل پیگرینی او را از مالاگا خریده بود. بند بازخرید ۱.۲ میلیون یورویی او خیلی زود و بعد از یک فصل توسط ویارئال فعال شد؛ رکریاتیوو فصل را با تنها هشت امتیاز کمتر از ویارئال به پایان برد و کازورلا نقشی کلیدی در جایگاه هشتمی این تیم در لالیگا داشت. کازورلا موفق به ثمر رساندن پنج گل و ثبت ۹ پاس گل در لالیگا شد و توجه فوتبال اسپانیا را به خودش جلب کرد، حتی رئال مادرید به جذب او علاقه‌مند شده بود. با این حال او ترجیح داد که در ویارئال ادامه دهد:

در فوتبال چیزهای زیادی هستند که ارزش بیشتری از رئال مادرید داشته باشند. امکان دارد به آن‌ها جواب منفی دهم. بدون شک رئال باشگاه بزرگی است اما از حضور در اینجا احساس خوبی دارم و امیدوارم که به پیشرفت در ویارئال ادامه دهم.

لوییز آراگونس، سرمربی تیم ملی اسپانیا هم متقاعد شد که او را برای رقابت‌های یورو ۲۰۰۸ فرا خواند. در حالی‌که در فصل بعد، ویارئال جایگاه دومی فصل قبلش را با جایگاه پنجم عوض کرد اما کازورلا به عملکرد خوبش ادامه داد و با هشت گل زده و چهار پاس گل آمارش را بهبود بخشید. کازورلا همچنین نقشی کلیدی در عملکرد خوب ویارئال در لیگ قهرمانان اروپا ایفا کرد، جایی‌که آن‌ها تا یک چهارم نهایی پیش رفتند و در مجموع با نتیجه ۴-۱ از آرسنال شکست خوردند. کازورلا با بدشانسی تمام به سبب شکستگی استخوان نازک نی آن بازی‌ها را از دست داد. عملکرد کازورلا در فصل ۱۰-۲۰۰۹ او را به بازیکنی فراموش‌شده تبدیل کرد و آرزوهایش برای پوشیدن پیراهن تیم ملی اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۰ را از بین برد. گرچه او در این فصل آمار پنج گل و پاس گل را به ثبت رساند اما ویارئال در نخستین فصل خوان کارلوس گاریدو در جایگاه هفتم جدول قرار گرفت. اگر فصل ۱۰-۲۰۰۹ برای کازورلا سراسر ناامیدی بود اما فصل بعد از آن برایش بسیار فوق‌العاده رقم خورد. آن‌ها فصل را در رده چهارم لالیگا به پایان بردند و به یکی از هیجان‌انگیزترین تیم‌های فوتبال اروپا تبدیل شدند. او در این فصل موفق به ثمر رساندن پنج گل و ثبت نه پاس گل شد و مهم‌تر از همه به دور از مصدومیت ۳۶ بار در لالیگا به میدان رفت. او به قدری در ویارئال درخشان ظاهر شده بود که توجه باشگاه‌های اسپانیایی دیگر را هم به خودش جلب کرد و سرانجام به مالاگایی پیوست که مانوئل پیگرینی را روی نیمکت خودش می‌دید. کازورلا تنها یک فصل را در آندلس سپری کرد و ۹ گل زد و ۶ بار هم پاس گل داد. در پایان فصل، آرسن ونگر مبهوت استعدادهای درخشان این هافبک ۲۷ ساله شد و او را به شمال لندن آورد.

سانتی کازورلا

انتقال او به آرسنال در واقع فرهنگ حاکم بر فوتبال انگلیس را تغییر داد. در همان تابستان، داوید سیلوا با جذابی از والنسیا به منچسترسیتی پیوست و خوان ماتا هم بعد از ترک مستایا راهی چلسی شد تا تعداد اسپانیایی‌های حاضر در این رقابت‌ها فزونی یابد. کازورلا خیلی زود با شرایط حاکم بر فوتبال انگلیس تطبیق یافت و در فصل اول حضورش در آرسنال روی ۲۴ گل موثر ظاهر شد. او در فضایی کاملا بیگانه، به بازیکن مورد علاقه هواداران تیم تبدیل شد و جایزه بهترین بازیکن فصل را به انتخاب هواداران توپچی‌ها به دست آورد و در هر ۳۸ بازی لیگ برتری این تیم حضور یافت و به مهم‌ترین بازیکن فصل ۱۳-۲۰۱۲ آرسنال بدل شد. در حالی‌که کازورلا کم‌کم در آرسنال جا می‌افتاد، یک مصدومیت بی‌موقع آغازی بر پایان دوران درخشان او در لیگ برتر انگلیس بود. در دیدار بین اسپانیا و شیلی، استخوان کوچکی از مچ پای کازورلا شکست و گرچه او در ابتدا سعی کرد تا این مصدومیت را بزرگ جلوه ندهد اما باکتری‌ها هشت سانتیمتر از تاندون آشیل او را از بین برده بودند. فصل‌ها یکی پس از دیگری می‌گذشتند و امید دیدن دوباره همان سانتی کازورلا از بین می‌رفت چراکه او با مصدومیت‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد. کازورلا در فصل ۱۴-۲۰۱۳، ۴۶ بار برای آرسنال بازی کرد و در فصل بعدی هم ۵۳ بازی انجام داد؛ این در حالی بود که او از ناحیه مچ پایش مشکلی جدی داشت. او با وجود مشکلات زیادی که در آمادگی جسمانی‌اش داشت اما از هیچ کمکی به توپچی‌ها دریغ نمی‌کرد. درد آهسته آهسته روی ترسناکش را به این هافبک اسپانیایی نشان داد به طوری که او در فصل ۱۶-۲۰۱۵، ۲۱ بازی کرد و فصل بعد از آن تنها ۱۱ بار پیراهن آرسنال را به تن کرد. همه این‌ها پیش از پیروزی مقابل لودوگورتس در ماه اکتبر رقم خورد. او وفاداری‌اش به آرسنالی‌ها را بار دیگر با حضورش در استادیوم امارات و در جلسه تمرینی پیش از دیدار نیمه نهایی لیگ اروپا مقابل اتلتیکو در سال ۲۰۱۸ نشان داد. او در گفت و گو با گاردین اظهار کرده بود:

نمی‌دانستم که آیا بازهم می‌توانم بازی کنم یا نه و از این رو در زمین تمرین کردم. در حقیقت کار خاصی هم انجام ندادم؛ چهار دور دویدن و اندکی دریبل‌زنی بود. مهم‌تر از همه حضور و قدم زدن دوباره روی چمن و احساس دوست‌داشتنی‌ای بود که از سوی تماشاگران دریافت می‌کردم.

سانتی کازورلا

همزمان با خداحافظی آرسن ونگر از نیمکت آرسنال، قرارداد کازورلا هم در پایان فصل ۱۸-۲۰۱۷ با این تیم به پایان رسید. با وجود اینکه شایعاتی مبنی بر خداحافظی کازورلا از دنیای فوتبال وجود داشت اما او هنوز تصمیم قطعی‌ای در این مورد نگرفته بود. تلاش‌های او برای بازگشت به مستطیل سبز همچون دفعات قبلی مثمر ثمر واقع شد. ویارئال شاهد بازگشت پسرش به ال‌مادریگال بود. کازورلا با قراردادی به ویارئال پیوست تا سومین دوره حضورش در این تیم را آغاز کند. کازورلا پیش از پیوستنش به مالاگا از هواداران ویارئال خداحافظی نکرده بود و بازگشت دوباره او به جمع زیردریایی‌های زرد محتمل به نظر می‌رسید. این معامله در حالی رقم خورد که مبلغ قرارداد او آنچنان بالا نبود و علاوه بر آن قراردادی کوتاه مدت به امضا رسیده بود که گزینه تمدید یک‌ساله را هم در اختیار باشگاه قرار داده بود. با وجود اینکه هواداران ویارئال از بازگشت او به ال‌مادریگال خوشحال بودند اما انتظارات از کازورلا بسیار پایین بود و او حتی یک دقیقه هم در فصل ۱۸-۲۰۱۷ بازی نکرد. هرچند که مرور داستان این بازیکن ۳۴ ساله به خودی خود الهام‌بخش می‌باشد. به جای اینکه کازورلا نقش یک قهرمان را در ویارئال داسته باشد تلاش کرد تا جایگاهش در ترکیب اصلی این تیم را همانند ۱۲ سال قبل، دوباره به دست آورد و موفق شد تا در فصل گذشته ۳۳۰۷ دقیقه برای زیردریایی‌ها بازی کند. خاوی ماتا گزارشگر رادیو ویارئال در مصاحبه‌ای را اسکای اسپورتس گفته بود:

او تنها نکته مثبت این فصل برای ما بوده است و همه در اینجا عاشقش هستند و به چشم یک الگو به او نگاه می‌کنند. کازورلا به آن‌ها یادآوری کرد که هوادار چه باشگاهی هستند. او همان پسری است که در اینجا رشد کرده است.

این جملات نشان‌دهنده رابطه نزدیک سانتی کازورلا و ویارئال است؛ آن‌ها راهشان را برای چندین سال از یکدیگر جدا کردند، اما سرنوشت بار دیگر آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دارد. سانتی هنوز همان بازیکن سابق است و ال‌مادریگال همان جایی است که در قلب او جای دارد. کازورلا هفت گل زد و ۱۰ بار به هم‌تیمی‌هایش پاس گل داد. ویارئال فصل گذشته را در جایگاه چهاردهم جدول به پایان برد و کازورلا نقشی کلیدی در اندک نتایج خوب این تیم از جمله تساوی ۲-۲ مقابل رئال مادرید داشت که موجب ماندگاری آن‌ها در سطح اول فوتبال اسپانیا شد. او حتی در ماه ژوئن به تیم ملی اسپانیا هم دعوت شد هرچند که خودش هم اذعان کرد که حضورش در تورنمنت‌های دشوار با وجود شرایط جسمانی‌ای که دارد غیرقابل تصور است. مصاحبه سال گذشته سانتی کازورلا با بی‌بی‌سی شاید حسن ختام خوبی بر داستان پرفراز و نشیب او باشد:

حالا طور دیگری به فوتبال نگاه می‌کنم. پیش از این بابت اقامت در هتل یا حضور مربی در استادیوم قدردانی و تشکر نمی‌کردم اما دو سال به سختی تلاش کردم تا دوباره در زمین بازی حضور یابم و از این رو ممکن است که هر لحظه از حضورم در بازی به آخرین لحظه حضور من در اینجا به آخرین لحظه حضورم دنیای فوتبال تبدیل شود.

سانتی کازورلا

بیشتر بخوانید

شرط بندی بیسبال | آموزش شرط بندی بیس بال

آَشنایی با قوانین بازی بیس بال در سال 1374 فدارسیون بیس بال در ایران بوجود آمد و …