صفحه اصلی / بازی های ورزشی / از فرناندو تورس تا جهانبخش؛ بدترین خرید باشگاه‌های لیگ انگلیس در دهه گذشته

از فرناندو تورس تا جهانبخش؛ بدترین خرید باشگاه‌های لیگ انگلیس در دهه گذشته

تیم های لیگ انگلیس هر کدام در تاریخ خود خرید های بدی داشته اند که در این بین نام های علیرضا جهانبخش، اندی کارول و فرناندو تورس دیده می شود.

از فرناندو تورس تا جهانبخش؛ خرید های بد تیم های لیگ انگلیس

با پایان یافتن دهه ۲۰۱۰ میلادی قصد داریم تا اندکی متفاوت به لیگ برتر نگاه کنیم. تنها ۱۱ تیم که دهه گذشته را در لیگ برتر آغاز کردند، دهه جدید را هم در اینجا شروع می‌کنند و برخی از تیم‌ها نیز بعد از سپری کردن دوره‌ای در چمپیونشیپ، دوباره به لیگ برتر برگشتند. در این بین تیم‌های لیگ برتری خریدهای خوب و بد زیادی داشتند که قصد داریم در این مطلب بدترین خرید تیم‌های کنونی لیگ برتر در یک دهه گذشته را بررسی کنیم.

آرسنال؛ آندره سانتوس

سانتوس در سال ۲۰۱۱ طی انتقالی به ارزش ۶.۲ میلیون پوند از فنرباحچه به آرسنال پیوست اما طی دو فصل حضورش در امارات عملکرد تاثیرگذاری از خودش به جا نگذاشت. منشا اصلی ناامیدی هواداران تیم از سانتوس به زمانی بر می‌گردد که او بین دو نیمه، پیراهنش را با روبن فن پرسی که برای منچستریونایتد بازی می‌کرد، عوض کرد. آندره سانتوس سرانجام در سال ۲۰۱۳، برای همیشه شمال لندن را ترک کرد.

استون ویلا؛ چارلز انزوگبیا

چارلز انزوگبیا پیش از پیوستنش به استون ویلا دوران خوب و موفقی را در نیوکاسل و ویگان سپری کرده بود. او در مجموع ۹۱ بازی‌اش برای ویلا تنها ۵ بار گلزنی کرد و با عملکردی که داشت هواداران تیم را از خودش ناامید کرد. نه تنها به سبب ارزشی بالغ بر ۱۰ میلیون پوند، بلکه حقوق هفتگی ۶۶ هزار پوندی‌اش موجب بی میلی دیگر تیم‌ها نسبت به جذب او شده بود.

بورنموث؛ لوییز گرابان

احتمالا بر سر اینکه گرابان بهترین یا بدترین خرید بورنموثی‌ها بوده است بحث‌هایی وجود دارد. آن‌ها او را در سال ۲۰۱۴ به نوریچ فروختند اما سپس در سال ۲۰۱۶ او را با مبلغی نامعلوم به ویتالیتی بازگرداندند. او در ۱۸ بازی ابتدایی لیگ برتری بعد از ‌بازگشتش موفق به گلزنی نشد و به باشگاه‌های ریدینگ، ساندرلند و استون ویلا قرض داده شد. به این ترتیب می‌توان دوره دوم حضور لوییز گرابان در بورنموث را ناموفق عنوان کرد.

برنلی؛ ماتی ویدرا

بعد از اینکه ماتی ویدرا موفق به ثمر رساندن ۲۱ گل برای دربی کانتی در چمپیونشیپ شد، ارغوانی‌ها او را در آگوست ۲۰۱۸ طی انتقالی به ارزش ۱۱ میلیون پوند به خدمت گرفتند. ویدرا نتوانست خودش را با فضای حاکم بر لیگ برتر تطبیق دهد و طی ۱۸ بازی‌اش برای برنلی تنها یکبار گلزنی کرد.

برایتون؛ علیرضا جهانبخش

وینگر ملی‌پوش و ایرانی تیم ای.زد آلکمار طی انتقالی ۱۷ میلیون پوندی و با شکستن رکورد نقل و انتقالاتی تاریخ باشگاه برایتون، راهی لیگ برتر شد اما در طول یک سال و نیم گذشته نتوانست انتظارات را برآورده کند. او ۲۷ بار پیراهن برایتون را در تورنمنت‌های مختلف به تن کرد و سرانجام در جریان پیروزی ۲-۰ تیمش مقابل بورنموث، اولین گلش برای برایتون را به ثمر رساند. او بعد از به ثمر رساندن نخستین گلش برای برایتون، گریه کرد و سپس در نخستین روز سال ۲۰۲۰ میلادی، با یک گل برگردان زیبا، یک امتیاز مهم را برای برایتون در مقابل چلسی به ارمغان آورد. هواداران برایتون امیدوارند تا روزهای خوب این بازیکن ۲۶ ساله فرارسیده باشد.

علیرضا جهانبخش

کریستال پالاس؛ جوردون ماچ

وقتی‌که کریستال پالاس، جوردون ماچ را در ازای ۵ میلیون پوند در سال ۲۰۱۵ به خدمت گرفت، به نظر می‌رسید که آن‌ها صید بسیار خوبی از بازار کردند، اما زمان عکس این مسئله را به همه نشان داد. او موفق نشد تا عملکردش در کاردیف را در سلهرست پارک تکرار کند و قرارداد چهار و نیم ساله او به یک اشتباه بزرگ تبدیل شد.

اورتون؛ یانیک بولاسی

تافی‌ها مبلغی در حدود ۲۵ میلیون پوند را خرج کردند تا یانیک بولاسی را در سال ۲۰۱۶ به خدمت گیرند اما مصدومیت‌های پی در پی مانع از تطبیق یافتن او با شرایط موجود در فوتبال انگلیس شد. او تنها ۳۲ بار پیراهن اورتون را به تن کرد و سپس به چندین باشگاه مختلف قرض داده شد. جالب اینکه یانیک بولاسی هنوز هم بازیکن اورتون است و در حال حاضر به طور قرضی در اسپورتینگ لیسبون به فوتبالش ادامه می‌دهد.

لستر سیتی؛ اسلام سلیمانی

وقتی‌که لستر سیتی در آگوست ۲۰۱۶ مبلغ ۲۸ میلیون پوند را برای خرید اسلام سلیمانی از اسپورتینگ لیسبون صرف کرد، این مهاجم الجزایری به گرانقیمت ترین خرید تاریخ این باشگاه تبدیل شد. او موفق نشد تا عملکرد خوبی را در لیگ برتر از خودش بر جای بگذارد؛ این در حالی است که پیش از آن موفق به ثمر رساندن ۲۷ گل در ۳۳ بازی‌اش در لیگ پرتغال شده بود. سلیمانی ابتدا به نیوکاسل و سپس به فنرباحچه قرض داده شد و حالا هم به طور قرضی در لیگ یک فرانسه برای موناکو بازی می‌کند.

منچستر یونایتد؛ ببه

این هافبک پرتغالی دوران فاجعه‌باری را در جمع شیاطین سرخ پشت سر گذاشت. او پنج هفته بعد از اینکه به ویتوریا گیمارش پیوست، طی انتقالی ۷.۴ میلیون پوندی راهی منچستر یونایتد شد. فرگوسن تنها یکبار و یک روز پیش از انعقاد قرارداد، با ببه ملاقات کرد و او را به پیشنهاد دستیار سابقش کارلوس کیروش به اولدترافورد آورد. ببه، پیش از اینکه در سال ۲۰۱۴ به بنفیکا بپیوندد، تنها ۷ بار پیراهن منچستر یونایتد را به تن کرد. او سپس در باشگاه‌های کوردوبا و ایبار حضور یافت و حالا در سگوندا دیویژن پیراهن رایو وایکانو را به تن می‌کند.

چلسی؛ فرناندو تورس

فرناندو تورس که طی دوران حضورش در لیورپول تروریست مدافعان لیگ برتری بود، بعد از انتقال ۵۰ میلیون پوندی‌اش به استمفوردبریج در ژانویه ۲۰۱۱ هرگز به آن مهاجم گلزن سابق تبدیل نشد. او در ۱۱۰ بازی لیگ برتری‌اش برای چلسی تنها ۲۰ گل به ثمر رساند و هیچکس آن موقعیت مسلم گلزنی‌اش برابر منچستریونایتد در نخستین سال حضورش در چلسی را از یاد نمی‌برد. او با آبی‌ها به قهرمانی در جام حذفی، لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا رسید اما تنها سایه‌ای از آن قاتل سال‌های قبل بود.

فرناندو تورس

ولوز؛ راجر جانسون

ولوز برای انتقال راجر جانسون از بیرمنگام، ۷ میلیون پوند در سال ۲۰۱۱ هزینه کرد اما دوران فاجعه‌باری را در این باشگاه سپری کرد که ابتدا به سقوط از لیگ برتر و در فصل بعد از آن به سقوط به لیگ یک انگلیس منتهی شد. پیش از اینکه قرارداد جانسون با ولوز در سال ۲۰۱۵ به پایان برسد، او به طور قرضی در شفیلد ونزدی و وستهم حضور یافت.

منچستر سیتی؛ الیاکیم مانگالا

وقتی‌که منچستر سیتی برای خرید مانگالا از پورتو در سال ۲۰۱۴ مجموعا ۴۲ میلیون پوند هزینه کرد، او به گرانقیمت ترین مدافع آن زمان فوتبال بریتانیا تبدیل شد. این مدافع وسط فرانسوی پیش از اینکه در آگوست ۲۰۱۹ طی انتقالی آزاد راهی مستایا شود، مدتی را به صورت قرضی در والنسیا و اورتون سپری کرد.

نیوکاسل؛ سیم دی یانگ

کلاغ‌ها، سیم دی یانگ، مهاجم وقت آژاکس آمستردام را سال ۲۰۱۴ طی قراردادی شش ساله (که به معنای ادامه یافتن آن تا به امروز است!) به ارزش ۶ میلیون پوند به خدمت گرفتند. او در ۲۶ بازی‌اش برای نیوکاسل یونایتد در تمامی رقابت‌ها تنها ۲ بار گلزنی کرد و سپس در سال ۲۰۱۷ به باشگاه سابقش یعنی آژاکس آمستردام بازگشت.

نوریچ؛ ریکی فن ولفسوینکل

پیش از اینکه نوریچ ریکی فن ولفسوینکل را طی انتقالی ۹ میلیون پوندی در سال ۲۰۱۳ به خدمت گیرد، او در پیراهن اسپورتینگ لیسبون مهاجم گلزنی بود. با این حال فن ولفسوینکل در ۳۵ بازی لیگ برتری‌اش تنها یک بار گلزنی کرد تا به باشگاه‌های سنت اتین و رئال بتیس قرض داده شود. فن ولفسوینکل سرانجام در سال ۲۰۱۶ طی انتقالی دائمی به ویتسه آرنهم پیوست و با برگشتن به فرم خوب سابقش، موفق به ثمر رساندن ۲۰ گل در ۳۳ بازی‌اش برای این تیم هلندی شد.

تاتنهام؛ روبرتو سولدادو

روبرتو سولدادو پیش از اینکه طی انتقالی ۲۶ میلیون پوندی به تاتنهام بپیوندد و به گرانقیمت ترین خرید تاریخ اسپرز تبدیل شود، دوران درخشانی را در فوتبال اسپانیا پشت سر گذاشته بود. سولدادو پیش‌تر در رئال مادرید، اساسونا و ختافه بازی کرده بود و در والنسیا هم طی سه فصل موفق به ثمر رساندن ۸۱ گل در ۱۴۱ بازی شد.

این مهاجم اسپانیایی زمان بسیار زیادی را صرف تطبیق یافتن با فوتبال انگلیس کرد و در نهایت بعد از دو فصل و به ثمر رساندن تنها ۱۶ گل در ۷۶ بازی، اسپرز را به مقصد ویارئال ترک کرد. سولدادو در سال ۲۰۱۷ ال مادریگال را به مقصد استانبول ترک کرد اما در فنرباحچه هم چندان موفق ظاهر نشد و امسال به گرانادا پیوسته است.

روبرتو سولدادو

شفیلد یونایتد؛ اولی مک‌برنی

مک برنی پیش از اینکه فوتبالش را به طور حرفه‌ای از بردفورد سیتی آغاز کند، در رده‌های پایه برای لیدز یونایتد بازی می‌کرد. او سپس دو دوره قرضی را در چستر گذراند و در سال ۲۰۱۵ به سوانسی سیتی پیوست. مک‌برنی همچنین سابقه حضور قرضی در باشگاه‌های نیوپورت کانتی، بریستول راورز و بارنسلی را در کارنامه دارد.

اولی مک‌برنی تابستان امسال طی انتقالی ۱۷.۵ میلیون پوندی به عنوان گرانقیمت ترین خرید تاریخ شفیلد یونایتد راهی این باشگاه تازه لیگ برتری شده، شد اما نتوانست انتظاراتی که از خودش می‌رفت را برآورده کند. او تنها ۲۳ سال سن دارد اما باید آمار ۳ گل زده‌اش تا به اینجای فصل را بهبود بخشد. این ملی‌پوش اسکاتلندی شمشیرها، هنوز وقت زیادی برای درخشش در پیراهن شفیلد دارد و برابر برایتون هم موفق به گلزنی شد.

ساوتهمپتون؛ دنی اوسوالدو

اوسوالدو در سال ۲۰۱۳ طی انتقالی به ارزش ۱۲.۸ میلیون پوند راهی ساوتهمپتونِ مائوریسیو پوچتینو شد و دوران دشواری را در سنت مری سپری کرد. او به دلیل درگیری با جوزه فونت در تمرینات، دو هفته از سوی باشگاه محروم شد و کارش در جمع قدیس‌ها را با تنها ۱۳ بازی به سرانجام رساند. قرارداد اوسوالدو با ساوتهمپتون در سال ۲۰۱۵ به پایان رسید و او به پورتو پیوست. اوسوالدو که سابقه حضور در لچه، آتالانتا، فیورنتینا، بولونیا، اسپانیول، رم، یوونتوس، اینتر و بوکا جونیورز را هم در کارنامه دارد، حالا در باشگاه بنفیلد به فوتبالش در آرژانتین ادامه می‌دهد.

واتفورد؛ آندره گری

آندره گری که محصول آکادمی فوتبال ولورهمپتون واندرز بود، در سال ۲۰۰۴ وارو تیم‌های پایه باشگاه شروزبری تاون در لیگ دوی انگلیس شد. او سرانجام در فصل ۱۰-۲۰۰۹ قراردادی رسمی با این باشگاه منعقد کرد و نخستین بازی‌اش برای شروزبری تاون را در مقابل برتون آلبیون انجام داد. سپس گری در نوامبر سال ۲۰۰۹ به باشگاه محلی تلفورد یونایتد پیوست. او بعد از حضور در دو باشگاه محلی دیگر به نام‌های هیکلی یونایتد و لاتن تاون، در سال ۲۰۱۴ به باشگاه چمپیونشیپی برنتفورد پیوست. گری بعد از به ثمر رساندن ۲۰ گل در ۵۲ بازی‌اش برای این تیم راهی برنلی شد و با ارغوانی‌ها جواز حضور در لیگ برتر را هم به دست آورد. او طی دوران حضورش در ترف مور مجموعا ۷۸ بازی کرد و ۳۳ گل زد. مبلغی که واتفورد برای به خدمت گیری گری پرداخت مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که آن‌ها چیزی در حدود ۱۸ میلیون پوند را صرف خرید او کردند. او در سال ۲۰۱۷ به واتفورد پیوست و بهترین آمار گلزنی‌اش برای زنبورها به ۹ گل زده‌اش در ۳۴ بازی مربوط می‌شود. در این فصل هم او تنها یک گل در ۱۸ بازی‌اش به ثمر رسانده است.

وستهم؛ جردن هیوگیل

هیوگیل، خرید دیوید مویس در روز ددلاین پنجره نقل و انتقالات زمستانی سال ۲۰۱۸ بود؛ چکش‌ها برای بهره بردن از خدمات مهاجم سابق پرستون، ۱۰ میلیون پوند هزینه کردند. او تنها ۲۲ دقیقه در آن فصل بازی کرد و سپس به میدلزبورو و کویینز پارک رنجرز قرض داده شد.

لیورپول؛ اندی کارول

اندی کارول در روز ددلاین پنجره نقل و انتقالات زمستانی ۲۰۱۱ طی انتقالی ۳۵ میلیون پوندی به لیورپول پیوست و به گرانقیمت ترین فوتبالیست بریتانیایی آن زمان تبدیل شد. او طی ۵۸ بازی تنها ۱۱ باز گلزنی کرد و پیش از اینکه طی انتقالی دائمی راهی وستهم یونایتد شود، مدتی به صورت قرضی در این باشگاه بازی کرد. کارول بعد از ۶ سال حضور در وستهم یونایتد سرانجام در آگوست ۲۰۱۹ راهی نیوکاسل یونایتد شد.

اندی کارول

درباره Nazanin

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …