گران‌قیمت‌ترین خریدهای منچستر یونایتد در یک دهه اخیر

منچستر یونایتد در طول دهه ۲۰۱۰، روزهای پرفراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشته است. از زمانی‌که سر الکس فرگوسن خودش را بازنشسته کرد و دیوید جیل هم در همان سال ۲۰۱۳ استعفای خودش را اعلام کرد، اد وودوارد به سبب عملکردش در بازار نقل و انتقالات مورد انتقاد شدید هواداران منچستر یونایتد قرار گرفته است. به همین بهانه قصد داریم تا نگاهی به گران‌قیمت‌ترین خریدهای هر فصل شیاطین سرخ از فصل ۱۱-۲۰۱۰ به بعد بیندازیم.

خرید های گران قیمت دهه اخیر منچستر یونایتد

فصل ۱۱-۲۰۱۰: کریس اسمالینگ

نخستین فصل یونایتد در دهه حاضر چندان کلیدی به شمار نمی‌رود؛ گرچه آن‌ها در همین اوضاع هم موفق به کسب قهرمانی لیگ برتر و صعود به فینال لیگ قهرمانان اروپا شدند. در پنجره نقل و انتقالاتی که بازیکنان ارزان قیمتی چون خاویر هرناندز (خریدی خوب)، مارنیک ورمیل (پسری جوان) و به‌به (خریدی فاجعه‌بار) به یونایتد پیوستند، کریس اسمالینگ که طی انتقالی به ارزش ۱۲ میلیون پوند از فولام راهی اولدترافورد شده بود به گران قیمت‌ترین خرید آن فصل شیاطین سرخ تبدیل شد. این معامله در ژانویه سال ۲۰۱۰ نهایی شده بود اما این مدافع میانی تنومند تا پایان آن فصل در جمع فولامی‌ها باقی ماند تا در عرض کمتر از دو سال طی روندی رو به رشد قابل توجهی از میداستون به اولدترافورد برسد. اسمالینگ جوانی‌اش را در آکادمی فوتبال میلوال سپری کرد و سپس به تیم ناشناخته میداستون پیوست. او بعد از اینکه خودش را در تیم اول میداستون جا انداخت، در سال ۲۰۰۸ راهی میدلزوبورو شد. هرچند که خیلی زود، معامله بین اسمالینگ و بورو به هم خورد و کریس در ژوئن ۲۰۰۸ به باشگاه لیگ برتری فولام پیوست. او در ماه می ۲۰۰۹ نخستین بازی رسمی‌اش را برای این تیم انجام داد و به آن‌ها کمک کرد تا به فینال لیگ اروپای ۲۰۱۰ صعود کنند. او نخستین بازی‌اش برای یونایتد را در جریان پیروزی این تیم مقابل چلسی در کامیونیتی شیلد انجام داد. اسمالینگ در طول هشت سال حضورش در اولدترافورد بیش از ۳۰۰ بار پیراهن این تیم را به تن کرد و موفق به قهرمانی در یک جام حذفی، یک لیگ کاپ، یک لیگ اروپا و دو کامیونیتی شیلد شد. اسمالینگ برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ به تیم ملی انگلیس دعوت شد و عضوی از سه شیرها در یورو ۲۰۱۲ و جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بود. او در تابستان امسال طی انتقالی قرضی راهی رم شد و فعلا روزهای خوبی را در پایتخت ایتالیا سپری کرده است.

فصل ۱۲-۲۰۱۱: داوید دخیا

مردی که به عنوان بهترین خرید یونایتد در طول ۱۰ سال گذشته شناخته می‌شود، در حالی‌‌که ۲۱ سال سن داشت طی انتقالی ۲۲ میلیون پوندی از اتلتیکومادرید به منچستر آمد. در ابتدا فشار زیادی پیروی سازگاری‌ با فوتبال انگلیس به روی دخیا وجود داشت. دخیا در روزهای ابتدایی حضورش در اولدترافورد مرتکب اشتباهات بزرگی در چارچوب دروازه یونایتد شد اما رفته رفته در طول یک دهه اخیر به تنها بازیکن سطح جهانی باشگاه تبدیل شده است. او که متولد شهر مادرید است فوتبالش از از آکادمی فوتبال اتلتیکومادرید آغاز کرد و در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار درون چارچوب دروازه روخی بلانکوس قرار گرفت. دخیا بعد از اینکه به دروازه بان شماره یک اتلتی تبدیل شد و در سال ۲۰۱۰ با این تیم به قهرمانی در لیگ اروپا و سوپر کاپ اروپا رسید، مورد توجه یونایتد قرار گرفت. دخیا از زمان پیوستنش به یونایتد بیش از ۳۰۰ بار برای این تیم بازی کرده و موفق به کسب دو قهرمانی در لیگ برتر، یک قهرمانی در جام حذفی، یک قهرمانی در لیگ کاپ، سه قهرمانی در کامیونیتی شیلد و یک قهرمانی در لیگ اروپا شده است. او بین فصول ۱۴-۲۰۱۳ تا ۱۶-۲۰۱۵، سه بار برنده جایزه سر مت بازبی که به بهترین بازیکن فصل یونایتد داده می‌شود، شده و همچنین بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ در تیم منتخب فصل لیگ برتر قرار گرفته است. دخیا همچنین در تیم منتخب سال ۲۰۱۸ فیفا هم قرار گرفت. دخیا یکی از اعضای تیم ملی اسپانیا در جام‌های جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ و یورو ۲۰۱۲ بوده و همواره به عنوان جانشین خلف ایکر کاسیاس در چارچوب لاروخا و یکی از بهترین دروازه بانان حال حاضر دنیای فوتبال به یاد آورده می‌شود.

منچستر یونایتد داوید دخیا

فصل ۱۳-۲۰۱۲: روبن فن‌پرسی

او که فوتبالش را در فاینورد آغاز کرد بعد از پنج سال حضور در این تیم به عنوان جانشین دنیس برگکمپ در سال ۲۰۰۴ راهی آرسنال شد. فن‌پرسی در آرسنال به قهرمانی در جام حذفی و کامیونیتی شیلد رسید و پیش از اینکه راهی منچستر یونایتد شود، برای یک فصل بازوبند کاپیتانی توپچی‌ها را هم به بازو بست. در فصل ۱۳-۲۰۱۲، یونایتد شینجی کاگاوا، نیک پاول، الکساندر باتنر، آنجلو هنریکز، ویلفرد زاها و روبن فن‌پرسی را به خدمت گرفت. با نگاهی گذرا به آمارهای فن‌پرسی می‌توان نتیجه گرفت که او ارزش مبلغی که صرف خریدش شده را داشته است؛ این ستاره هلندی موفق به ثمر رساندن ۲۶ گل و کسب توپ طلای لیگ برتر شد. فن‌پرسی بعد از مصدومیت‌هایی ‌که داشت، سرانجام در ژوئیه ۲۰۱۵ به فنرباحچه پیوست. او طی سه فصل حضورش در فوتبال ترکیه هم چندان موفق ظاهر نشد و در ژانویه ۲۰۱۸ طی انتقالی آزاد راهی فاینورد شد و موفق به قهرمانی جام حذفی هلند در پیراهن باشگاه دوران جوانی‌اش شد. فن‌پرسی که در جام‌های جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ و یورو ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ پیراهن تیم ملی کشورش را به تن کرده، بهترین گلزن تاریخ فوتبال این کشور به شمار می‌رود.

فصل ۱۴-۲۰۱۳: خوان ماتا

ماتا در آکادمی فوتبال رئال مادرید رشد کرد و حتی پیش از پیوستنش به والنسیا در تابستان ۲۰۰۷، یک فصل را در رئال مادرید کاستیا سپری کرد. او طی چهار فصل حضورش در مستایا ۱۷۴ بار پیراهن این تیم را به تن کرد و در سال ۲۰۱۱ به چلسی پیوست. ماتا در استمفوردبریج موفق به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، جام حذفی و لیگ اروپا شد. یونایتد با به خدمت‌گیری خوان ماتا طی انتقالی ۳۷.۱ میلیون پوندی در ژانویه ۱۴-۲۰۱۳، مروان فلینی را از صدر گران قیمت‌ترین خریدهای شیاطین سرخ در این فصل خارج کرد. این در حالی است که هافبک تهاجمی اسپانیایی یونایتدی‌ها لحظات خاطره‌انگیزی را طی دوران حضورش در اولدترافورد رقم زده که در این بین می‌توان به ضربه برگردانش در برابر لیورپول اشاره کرد که بیش از همه مورد توجه قرار گرفته است. ماتا که ۴۱ بازی ملی را هم در کارنامه دارد، با تیم ملی اسپانیا به نایب قهرمانی جام کنفدراسیون‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ و قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۰ و یورو ۲۰۱۲ رسیده است.

فصل ۱۵-۲۰۱۴: آنخل دی‌ماریا

دی‌ماریا فوتبالش را از روساریو سنترال آغاز کرد و در سال ۲۰۰۷ راهی فوتبال پرتغال شد تا برای باشگاه بنفیکا بازی کند. او سه سال بعد طی انتقالی به ارزش ۲۵ میلیون یورو راهی رئال مادید شد. دی‌ماریا نقشی کلیدی در قهرمانی مادریدی‌ها در فصل ۱۲-۲۰۱۱ لالیگا ایفا کرد و بعد از قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا طی انتقال رکوردشکن ۵۹.۷ میلیون پوندی به منچستریونایتد پیوست. او بعد از اینکه نتوانست خودش را با شرایط فوتبال انگلیس تطبیق دهد، بعد از گذشت تنها یک سال در ازای ۴۸.۷ میلیون پوند به پاری سن ژرمن پیوست. او از سال ۲۰۰۸ پیراهن تیم ملی آرژانتین را به تن می‌کند و بیش از ۱۰۰ بازی ملی در کارنامه دارد. دی‌ماریا که گل قهرمانی آرژانتین در المپیک ۲۰۰۸ پکن را به ثمر رسانده، در سه جام جهانی و چهار کوپا آمریا پیراهن آلبی سلسته را به تن کرده و به فینال جام جهانی ۲۰۱۴، کوپا آمریکای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ رسیده است.

آنخل دی‌ماریا

فصل ۱۶-۲۰۱۵: آنتونی مارسیال

او که برای تیم جوانان Les Ulis بازی می‌کرد، فوتبالش را به طور حرفه‌ای از باشگاه لیون آغاز کرد و سپس طی انتقالی به ارزش ۶ میلیون پوند در سال ۲۰۱۳ به موناکو پیوست. او دو فصل را در جنوب فرانسه پشت سر گذاشت و سپس طی انتقالی ۳۶ میلیون پوندی به یونایتد پیوست. در فاصله کمتر از دو هفته، یونایتد پول بسیار زیادی را صرف به خدمت‌گیری ستاره جوان موناکو یعنی آنتونی مارسیال کرد که خیلی زود در نخستین بازی‌اش مقابل لیورپول موفق به باز کردن دروازه قرمزها شد تا خودش را به عنوان یکی از بااستعدادترین بازیکنان فوتبال اروپا معرفی کند. این بازیکن فرانسوی بعد از آن گلی که در دربی شمال انگلیس به ثمر رساند زیر فشار بسیار زیادی قرار گرفت اما با این وجود روزهای خوبی را در نیمه دوم دهه اخیر در اولدترافورد سپری کرده است. مارسیال که در تیم زیر ۱۶ ساله‌ها تا زیر ۲۱ ساله‌های فرانسه بازی کرده، عضوی از ۲۳ نفر منتخب تیم دیدیه دشان برای یورو ۲۰۱۶ هم بود.

فصل ۱۷-۲۰۱۶: پل پوگبا

پوگبا فوتبالش را از باشگاه لو هاور در لیگ یک فرانسه شروع کرد و در سال ۲۰۰۹ راهی منچستریونایتد شد. او بعد از اینکه نتوانست خودش را در ترکیب اصلی یونایتد جا بیندازد طی انتفالی آزاد در سال ۲۰۱۲ به یوونتوس پیوست و در تورین موفق به کسب چهار قهرمانی متوالی در سری آ، دو قهرمانی در کوپا ایتالیا و دو قهرمانی در سوپر کاپ ایتالیا شد. سپس یونایتد طی انتقالی رکوردشکن به ارزش ۱۰۵ میلیون یورو، پوگبا را به اولدترافورد برگرداند؛ جایی‌که این هافبک فرانسوی در نخستین فصل حضورش موفق به قهرمانی در لیگ کاپ و لیگ اروپا شد. او همچنین موفق شد تا با تیم ملی فرانسه به قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۸ برسد‌.

فصل ۱۸-۲۰۱۷: روملو لوکاکو

روملو لوکاکو که متولد شهر آنتورپ است، فوتبالش را به طور حرفه‌ای در سال ۲۰۰۹ و از باشگاه اندرلخت آغاز کرد، جایی‌که او موفق شد تا در سن ۱۶ سالگی برای اولین بار در لیگ برتر بلژیک به میدان رود. لوکاکو در اندرلخت موفق به قهرمانی در لیگ برتر بلژیک و کسب عنوان آقای گلی این رقابت‌ها شد. او در سال ۲۰۱۱ به چلسی پیوست اما نتوانست خودش را با شرایط حاکم بر این باشگاه تطبیق دهد و در سال ۲۰۱۲ به وست برومویچ قرض داده شد. او به این باشگاه کمک کرد تا فصل را در جایگاه هشتم جدول به پایان ببرد و سپس در آستانه شروع فصل ۱۴-۲۰۱۳ به اورتون قرض داده شد. سپس لوکاکو در سال ۲۰۱۴در ازای ۲۸ میلیون پوند قراردادش با تافی‌ها را دائمی کرد. او در تیم منتخب فصل ۱۷-۲۰۱۶ لیگ برتر حضور یافت و طی انتقالی ۷۵ میلیون پوندی در تابستان ۲۰۱۷ راهی اولدترافورد شد. با وجود اینکه لوکاکو طی دوران حضورش در یونایتد ۴۲ بار گلزنی کرد و میانگین یک گل زده در هر دو بازی را به ثبت رساند اما مورینیو اعتقاد چندانی به او نداشت و اوله گونار سولسشر هم به طور مرتب از او در تیمش استفاده نمی‌کرد. او سرانجام تابستان امسال به اینتر میلان فروخته شد و حالا در حالی که تنها ۲۶ سال سن دارد بیش از ۲۰۰ گل باشگاهی در کارنامه دارد.

فصل ۱۹-۲۰۱۸: فرد

فرد فوتبالش را از باشگاه اینترناسیونال آغاز کرد و در آنجا دو بار به قهرمانی Campeonato Gaúcho رسید. او در ژوئن ۲۰۱۳ راهی باشگاه اوکراینی شاختار دونتسک شد و در آنجا موفق به کسب ۱۰ جام از جمله قهرمانی در لیگ برتر اوکراین شد. این هافبک برزیلی در سال ۲۰۱۸ طی انتقالی ۵۲ میلیون پوندی به یونایتد پیوست. فرد که عضوی از تیم ملی برزیل در کوپا آمریکای ۲۰۱۵ بود سرانجام امسال موفق به قهرمانی در کوپا آمریکا با سلسائو شد.

فرد

فصل ۲۰-۲۰۱۹: هری مگوایر

مگوایر در سال ۲۰۱۱ وارد تیم اول شفیلد یونایتد شد و ۱۶۶ بار برای آن‌ها بازی کرد و همچنین سه بار به عنوان مرد سال این باشگاه انتخاب شد. او در سال ۲۰۱۴ طی انتقالی ۲.۵ میلیون پوندی به هال سیتی پیوست و در سال ۲۰۱۵ به ویگان اتلتیک قرض داده شد. مگوایر در سال ۲۰۱۷ طی انتقالی به ارزش ۱۲ میلیون پوند به لسترسیتی پیوست و تابستان امسال طی انتقالی ۸۰ میلیون پوندی به یونایتد پیوست و گران‌قیمت‌ترین مدافع تاریخ فوتبال جهان شد. هری مگوایر در سال ۲۰۱۲ یک بار برای تیم ملی زیر ۲۱ ساله‌های انگلیس بازی کرد و در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار به تیم ملی انگلیس دعوت شد و پیراهن سه شیرها را به تن کرد. او همچنین یکی از اعضای تیم ملی انگلیس در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود و موفق شدند تا تحت نظر گرت ساوتگیت تا نیمه نهایی این رقابت‌ها پیش‌روی کنند.

بیشتر بخوانید

شرط بندی بیسبال | آموزش شرط بندی بیس بال

آَشنایی با قوانین بازی بیس بال در سال 1374 فدارسیون بیس بال در ایران بوجود آمد و …