رتبه‌ بندی بیست خرید آخر سر الکس فرگوسن طی دوران حضورش در منچستر یونایتد

سر الکس فرگوسن طی ۲۶ سال حضورش در منچستر یونایتد موفق به قهرمانی در ۳۶ جام شد و موفقیت‌های سال‌های آخرش نیز با ترکیبی از بازیکنانی به دست آمد که خودش بیشتر آن‌ها را پرورش داده بود.

رتبه بندی خرید های فرگوسن در منچستر یونایتد

این مرد اسکاتلندی با توانایی بالایی که در کشف استعدادهای جوان داشت، اسطوره‌هایی چون اریک کانتونا، پیتر اشمایکل و کریستیانو رونالدو را وارد دنیای فوتبال کرد. با وجود اینکه فرگوسن همیشه تصمیمات درستی نگرفته اما در سال‌های پایانی حضورش در اولدترافورد اشتباهاتش را به حداقل رسانده بود. به همین بهانه ۲۰ خرید آخر فرگوسن را از بدترین به بهترین، رده‌بندی کردیم.

۲۰. زوران توسیچ

زوران توسیچ صربستانی در ژانویه ۲۰۰۹ طی انتقالی ۷ میلیون پوندی به اولدترافورد آمد اما تاثیر چندانی به روی عملکرد تیم نگذاشت و تنها دو بار در لیگ برتر انگلیس به میدان رفت. توسیچ در گفت و گو با اتلتیک اظهار کرده بود:

من در کنار بازیکنان تیم اول حضور داشتم که سطح بسیار بالایی داشتند و شرایط به نحوی بود که احساس می‌کردم در حال انجام ورزش دیگری هستم. در هفته‌های ابتدایی حضورم در منچستر یونایتد فضای سنگینی برایم وجود داشت. سرعت توپ در تمرینات بسیار بالا بود و قابلیت‌های بازیکنان هم در بالاترین سطح ممکن قرار داشت. هیچکسی به جز من توپ را از دست نمی‌داد. تلاش می‌کردم تا بهترینِ خودم را به نمایش بگذارم اما کافی نبود. این فوتبالی نبود که فکرش را می‌کردم.

زوران توسیچ منچستر یونایتد

۱۹. آنجلو هنریکز

وقتی که سر الکس فرگوسن در سال ۲۰۱۲، آنجلو هنریکز را از یونیورسیداد شیلی به خدمت گرفت به نظر می‌رسید که این بازیکن با استعداد شیلیایی در آینده به یکی از ستارگان یونایتد تبدیل شود. هرچند که او نتوانست خودش را در فوتبال انگلیس جا بیندازد و دوران حضورش در اولدترافورد بدون انجام حتی یک بازی در پیراهن تیم اول یونایتد به پایان رسید. هنریکز در سال ۲۰۱۵، منچستر یونایتد را به مقصد دینامو زاگرب ترک کرد.

۱۸. رودریگو پوسبون

منچستر یونایتد با پرداخت ۳ میلیون یورو در سال ۲۰۰۸، رودریگو پوسبون را از اینترناسیونال به خدمت گرفت؛ این هافبک جوان برزیلی به عنوان یک استعداد آینده‌دار پا به فوتبال انگلیس گذاشت. با وجود اینکه پوسبون دوران حضورش در اولدترافورد را به خوبی و با موفقیت آغاز کرد اما در جریان دیدار با میدلزبورو از سری رقابت‌های لیگ کاپ دچار مصدومیت شدیدی شد و دیگر هرگز به آن بازیکن سابق تبدیل نشد.

۱۷. مامه بیرام دیوف

وقتی سر الکس فرگوسن، مامه بیرام دیوف را در سال ۲۰۰۹ از باشگاه نروژی مولده به خدمت گرفت، هواداران منچستر یونایتد گمان می‌کردند که او به اوله گونار سولسشر جدید تیم تبدیل خواهد شد. مامه بیرام دیوف در اولین بازی خانگی‌اش برای یونایتد موفق به گلزنی شد و در ادامه دوران حضورش در این تیم هم عملکرد نسبتا قابل قبولی از خودش بر جای گذاشت اما هرگز در حد و اندازه‌های اوله گونار سولسشر ظاهر نشد. بیروف سرانجام در سال ۲۰۱۲ به هانوفر فروخته شد.

۱۶. ببه

برخی ببه را بدترین و ناشناخته‌‌شده‌ترین خرید سر الکس فرگوسن می‌دانند؛ سرمربی اسکاتلندی یونایتدی‌ها بدون اینکه بازی این وینگر ناشناخته را ببیند او را در سال ۲۰۱۰ به خدمت گرفت. این پسر پرتغالی از زندگی کردن در یک پرورشگاه در لیسبون وارد یکی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های جهان شده بود و چند ماه هم در آنجا بازی کرد. با این حال ببه تنها هفت بار پیراهن یونایتد را به تن کرد و پیش از اینکه در سال ۲۰۱۴ منچستر را به مقصد بنفیکا ترک کند، دو بار هم برای شیاطین سرخ گلزنی کرد که آمار نسبتا خوبی برای او به حساب می‌آید.

۱۵. نیک پاول

در ابتدا به نظر می‌رسید که نیک پاول آینده درخشانی در یونایتد داشته باشد؛ او که محصول آکادمی مشهور crewe بود، به یونایتد پیوست و در اولین بازی لیگ برتری‌اش برای این تیم گلزنی هم کرد. هرچند که این هافبک جوان نتوانست از پتانسیلش به خوبی استفاده کند و دوران حضورش در یونایتد بیشتر به سبب حضورش در زمین به جای خوان ماتا در یکی از دیدارهای مهم لیگ قهرمانان اروپا به یاد آورده می‌شود.

نیک پاول

۱۴. ریچی دلائت

وقتی که ریچی دلائت در ژانویه ۲۰۰۹ طی انتقالی شوکه‌کننده به یونایتد پیوست، حتی یک بار هم برای تیم اول استوک سیتی بازی نکرده بود. دلائت بیشتر در تیم دوم یونایتد بازی می‌کرد و پیش از اینکه در سال ۲۰۱۲ از این باشگاه جدا شود، تنها شش بار در تیم اصلی مورد استفاده قرار گرفت. هرچند که او در ادامه دوران فوتبالش موفق به قهرمانی با لسترسیتی در لیگ برتر شد.

۱۳. ویلفرد زاها

زاها به آخرین خرید دوران مربی‌گری سر الکس فرگوسن تبدیل شد اما هرگز زیر نظر این مرد اسکاتلندی به کار گرفته نشد چراکه فرگی پیش از ورود این وینگر به اولدترافورد خودش را بازنشسته کرد. در عوض، زاها به یکی از نیمکت‌نشینان تیم دیوید مویس تبدیل شد و پیش از اینکه به کاردیف سیتی قرض داده شود تنها هفت بار برای یونایتد بازی کرد. از آن زمان به بعد، زاها در کریستال پالاس روزهای خوبی را پشت سر می‌گذارد و هواداران منچستر یونایتد قطعا حسرت از دست دادنش را می‌خورند.

۱۲. گابریل اوبرتان

وقتی که یونایتد در سال ۲۰۰۹ اوبرتان را به خدمت گرفت، او خودش را با فوتبال فرانسه هم منطبق نساخته بود و از این رو مربی وقت بوردو یعنی لورن بلان که از این انتقال شوکه شده بود، اظهار کرد:

از این انتقال غافلگیر شدم اما این یک فرصت غیرقابل پیش‌بینی برای اوست تا در یکی از بهترین باشگاه‌های جهان بازی کند. منچستر یونایتد می‌تواند برای مدتی طولانی اوبرتان را در اختیار داشته باشد و امیدوار باشد تا پیشرفتی در سطح بازی او ایجاد کند؛ کاری که بوردو و لورینت موفق به انجامش نشدند.

یونایتدی‌ها باید به راهنمایی‌های بلان گوش می‌دادند، چراکه اوبرتان پیش از اینکه در سال ۲۰۱۲ به نیوکاسل فروخته شود تنها یک گل در پیراهن یونایتد به ثمر رساند.

۱۱. الکساندر باتنر

باتنر شروع فوق العاده‌ای در پیراهن منچستر یونایتد داشت و در نخستین بازی‌اش برای این تیم برابر ویگان یک گل انفرادی زیبا به ثمر رساند و در نخستین فصل حضورش در اولدترافورد به قهرمانی لیگ برتر هم رسید. برخی از باتنر به عنوان جانشین بلند مدت پاتریس اورا یاد می‌کردند اما بعد از بازنشستگی فرگوسن، او به سختی در ترکیب تیم حضور می‌یافت.

۱۰. آندریاس لیندگارد

شاید در حال حاضر باورش سخت باشد اما آندریاس لیندگارد این شانس را پیدا کرد که بالاتر از داوید دخیا به عنوان دروازه بان اول یونایتد درون دروازه این تیم قرار گیرد. یونایتد لیندگارد را در سال ۲۰۱۰ از باشگاه نروژی Aalesunds FK در ازای ۳.۵ میلیون پوند به خدمت گرفت و این گلر دانمارکی شروع خوبی در اولدترافورد داشت. هرچند که او در ادامه نیمکت‌نشین داوید دخیا شد و در سال ۲۰۱۵ به وست بروم پیوست.

آندریاس لیندگارد

۹. شینجی کاگاوا

با توجه به درخشش‌های شینجی کاگاوا در بوندسلیگا با بروسیا دورتموند، وقتی یونایتد او را در سال ۲۰۱۲ به خدمت گرفت به نظر می‌رسید که به خوبی از این ستاره ژاپنی استفاده کند. گرچه او هر از گاهی استعداد بالایش را به نمایش می‌گذاشت (همچون هت‌تریک درخشانش در برابر نوریچ سیتی) اما نتوانست خودش را با شرایط موجود در لیگ برتر وفق دهد و سرانجام به دورتموند بازگشت.

۸. اشلی یانگ

یونایتد، یانگ را در سال ۲۰۱۱ از استون ویلا خرید؛ این وینگر ملی‌پوش انگلیسی با گل‌های دیدنی‌اش برابر آرسنال و اسپرز در نخستین فصل حضورش در اولدترافورد خودش را به هواداران تیم معرفی کرد. طی سال‌های اخیر، یانگِ ۳۴ ساله بیشتر به عنوان مدافع کناری به کار گرفته شده و در حال حاضر کاپیتان یونایتد است؛ هرچند که به سبب بالا رفتن تدریجی سنش با انتقاداتی رو به رو شده است.

۷. فیل جونز

بعد از درخشش‌های فیل جونز در پیراهن بلکبرن، یونایتد بالاتر از سایر رقبا موفق به جذب او در سال ۲۰۱۱ شد. جونز خیلی زود خودش را به عنوان مدافع ثابت تیم در ترکیب جا انداخت و سر الکس هم همواره او را تحسین می‌کرد:

جونز یکی از بهترین بازیکنانی است که من در طول دوران حضورم در اینجا دیده‌ام. او در حالی‌که تنها ۲۱ سال سن دارد بازیکنی شگفت‌انگیز است.

با این حال جونز موفق به حفظ فرم خوبش نشد و نظر فرگوسن هم درباره او قطعا تغییر کرده است.

۶. کریس اسمالینگ

کمتر از یک سال بعد از اینکه اسمالینگ اولین بازی‌ لیگ برتری‌اش را برای فولام انجام داد، فرگوسن او را در ازای ۱۰ میلیون پوند در ژانویه ۲۰۱۰ به خدمت گرفت. گرچه اسمالینگ همواره با انتقاداتی از سوی هواداران تیم رو به رو شده اما ۳۲۳ بار پیراهن یونایتد را به تن کرده و موفق به دو قهرمانی در لیگ برتر، قهرمانی در جام حذفی، لیگ کاپ و لیگ اروپا شده است. او همچنین در سال ۲۰۱۶ به عنوان بهترین بازیکن سال یونایتد از دید بازیکنان انتخاب شد و در حال حاضر به طور قرضی در رم بازی می‌کند.

۵. آنتونیو والنسیا

والنسیا در سال ۲۰۰۹ از ویگان به منچستر یونایتد پیوست و قطعا جزو خریدهای خوب این تیم در سال‌های اخیر به شمار می‌رود. او در سال ۲۰۱۲ شماره ۷ تیم را به دست آورد اما یک سال بعد، بار دیگر شماره سابقش را به تن کرد. او طی ۱۰ سال حضورش در یونایتد موفق به قهرمانی در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ اروپا شد و در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ به عنوان بهترین بازیکن سال شیاطین سرخ از دید بازیکنان تیم انتخاب شد.

آنتونیو والنسیا

۴. دیمیتار برباتوف

بعد از ملاقات فرگوسن با برباتوف در فرودگاه، یونایتد، این ستاره بلغار را در روز ددلاین ۲۰۰۸ هایجک کرد و او را اسپرز خرید. گرچه برباتوف گران‌قیمت‌ترین خرید فرگوسن بود اما نسبت به پولی که برایش پرداخت شد درخشان ظاهر نشد. هرچند که او لحظات به یادماندنی زیادی را در پیراهن یونایتد رقم زد، با این تیم به دو قهرمانی لیگ برتر رسید و موفق به ثمر رساندن ۵۶ گل در ۱۴۹ بازی‌اش شد.

۳. خاویر هرناندز

بعد از خریدهای فاجعه‌بار فرگوسن در سال ۲۰۰۹، برخی قدرت او در نقل و انتقالات را از دست رفته می‌دیدند. هرچند که فرگی یک سال بعد نشان داد که همچنان در جذب الما‌س‌های باارزش بازار تبحر خاصی دارد. یونایتد پیش از آغاز جام جهانی ۲۰۱۰، خاویر هرناندز را در ازای ۷ میلیون پوند از چیواس گوادالاخارا به خدمت گرفت. او به عنوان تعویض طلایی فرگوسن، در نخستین فصل حضورش در اولدترافورد موفق به ثمر رساندن ۲۰ گل شد و در دو فصل بعد هم ۳۰ گل زد. هرچند با بازنشستگی فرگوسن، دوران درخشان چیچاریتو در یونایند هم پایان یافت و این مهاجم مکزیکی در سال ۲۰۱۵ منچستر را ترک کرد.

۲. روبین فن‌پرسی

بعد از اینکه یونایتد لیگ برتر ۲۰۱۲ را با تفاضل گل کمتر از دست داد، فرگوسن دست به کار شد و روبین فن‌پرسی را از آرسنال خرید. این مهاجم هلندی سه سال در اولدترافورد حضور داشت اما درخشش‌هایش در نخستین فصل حضورش در یونایتد موجب بیستمین قهرمانی شیاطین سرخ در لیگ شد. هت‌تریک فوق العاده فن‌پرسی برابر استون ویلا شاید برای نشان دادن فصل باورنکردنی او کافی باشد.

۱. داوید دخیا

دخیا به عنوان جانشین ادوین فن درسار، در ازای ۱۸ میلیون پوند از اتلتیکومادرید به منچستر یونایتد پیوست اما در ابتدا مشکلات زیادی روی توپ‌های هوایی داشت. با این حال فرگوسن در آخرین فصل حضورش در اولدترافورد از این گلر اسپانیایی به طور ثابت استفاده می‌کرد. این دروازه بان ۲۹ ساله حالا به عنوان یکی از بهترین دروازه بانان حال حاضر دنیای فوتبال و البته یکی از بهترین خریدهای فرگوسن به یاد آورده می‌شود.

داوید دخیا

About Nazanin

Check Also

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.