از ژکو تا هری کین ؛گلزنان برتر لیگ برتر برحسب میانگین دقیقه به ازای هر گل

در این مطلب قصد دازیم تا به ۱۰ گلزن برتر تاریخ رقابت‌های لیگ برتر بپردازیم. البته مبنای این لیست براساس بیشترین گل زده مهاجمان نیست بلکه با توجه به زمان لازم به ازای هر گل زده می‌باشد. حداقل گل زده برای ورود به این لیست هم ۴۰ گل بوده است. در این بین نام های صلاح، آگوئرو و حتی هری کین دیده می شود.

۱۰. دیگو کاستا- چلسی

مجموع گل‌ زده: ۵۲ گل

مجموع دقایق بازی: ۷۵۵۰ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۴۵ دقیقه

کاستا پیش از اینکه در سال ۲۰۰۶ به براگای پرتغال بپیوندد در باشگاه محل زندگی‌اش در برزیل بازی می‌کرد. او هرگز برای براگا بازی نکرد، اما به طور قرضی راهی پنافیل شد و یک سال بعد به اتلتیکومادرید پیوست. او طی دو فصل آتی به طور قرضی در براگا، سلتاویگو و آلباسته بازی کرد. فرم خوب دیگو موجب انتقالش به رئال وایادولید در سال ۲۰۰۹ شد و بعد از اینکه به بهترین گلزن این تیم تبدیل شد به اتلتی بازگشت. کاستا یک دوره قرضی دیگر را در رایو وایکانو سپری کرد و سپس به عنوان گلزن اصلی مادریدی‌ها در سال ۲۰۱۱ به ویسنته کالدرون بازگشت و موفق شد تا به قهرمانی در لالیگا، کوپا دل ری و سوپر کاپ اروپا برسد. کاستا در سال ۲۰۱۴ طی انتقالی به ارزش ۳۲ میلیون پوند به چلسی پیوست و در استمفورد بریج به دو قهرمانی در لیگ برتر و یک قهرمانی در لیگ کاپ رسید. دیگو کاستا یک گلزن قهار بود اما آنتونیو کنته علاقه‌ای به این گلزن قهار و درخشان نداشت. او بعد از قهرمانی چلسی در لیگ برتر این پیام را برای دیگو کاستا فرستاد: “سلام دیگو، امیدوارم که خوب باشی. بابت تمام روزهای خوب و بدی که در این فصل با یکدیگر گذراندیم از تو ممنونم. در سال آینده برایت آرزوی موفقیت دارم اما متاسفاته جایی در برنامه‌های من نداری.” احتمالا هیچکس جز  کنته چنین پیام دیوانه‌کننده‌ای را برای چنین بازیکنی نمی فرستد. کاستا در سال ۲۰۱۸ با قراردادی ۵۴ میلیون یورویی به اتلتیکومادرید بازگشت و دو قهرمانی دیگر در لیگ اروپا و سوپر کاپ اروپا به دست آورد.

کاستا

۹. ادین ژکو- منچستر سیتی

مجموع گل زده: ۵۰ گل

مجموع دقایق بازی: ۷۰۸۱ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۴۲ دقیقه

ژکو تاکنون سه بار به عنوان مرد سال فوتبال بوسنی انتخاب شده و لقب الماس بوسنیایی را دریافت کرده است. او ابتدا در ولفسبورگ نامی برای خودش دست و پا کرد و با این تیم به قهرمانی بوندسلیگای ۰۹-۲۰۰۸ رسید؛ ادین با ۲۶ گل زده در آن فصل دومین گلزن برتر لیگ شد. او در فصل ۱۰-۲۰۰۹ هم با ۲۳ گل زده آقای گل بوندسلیگا شد. ژکو سپس به منچستر سیتی پیوست و یکی از اعضای تیمی بود که بعد از ۴۴ سال به قهرمانی لیگ برتر رسید. نمی‌توان ادین ژکو را تتها یک تعویض طلایی عنوان کرد. مانوئل پیگرینی هم دچار اشتباه بزرگی شد و بعد از به مشکل خوردن با ادین ژکو، ویلفرد بونی ساحل عاجی را جانشین او کرد. این در حالی است که نام ویلفرد بونی در این لیست به چشم نمی‌خورد. او ابتدا به طور قرضی به رم پیوست و سپس قراردادش با جالوروسی را دائمی کرد. ژکو در مارس ۲۰۱۸، پنجاهمین گلش در پیراهن رم را به ثمر رساند تا به نخستین بازیکنی تبدیل شود که در سه لیگ معتبر اروپایی پنجاه گل زده است.

۸. روبین فن پرسی- منچستر یونایتد

مجموع گل زده: ۱۴۴ گل

مجموع دقایق بازی: ۲۰۱۲۰ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۴۰ دقیقه

فن پرسی در فصل ۰۲-۲۰۰۱ نخستین بازی‌اش برای فاینورد را انجام داد و سپس عنوان استعداد سال فوتبال هلند را به دست آورد. بعد از پنج سال حضور در فاینورد، روبین با برت فن مارویک به مشکل خورد و در سال ۲۰۰۴ با قراردادی به ارزش ۲.۷۵ میلیون پوند به آرسنال پیوست. او در امارات به قهرمانی در کامیونیتی شیلد و جام حذفی هم رسید. ستاره بزرگ فوتبال هلند برای مدت زیادی بار گلزنی در یکی از ضعیف‌ترین آرسنال‌های تاریخ را به دوش می‌کشید و سرانجام طی انتقالی جنجالی از آرسنال به منچستریونایتد پیوست. او با ۲۶ گلی که به ثمر رساند کمک زیادی به آخرین قهرمانی لیگ برتری یونایتد به همراه سر الکس فرگوسن کرد. جالب اینکه روبین فن پرسی تا به امروز آخرین بازیکن یونایتد بوده که در لیگ برتر موفق به ثبت هت‌تریک شده است. بعد از جدا شدن از یونایتد، فن پرسی به فنرباحچه پیوست اما طی دو سال حضورش در این باشگاه نتوانست خودش را ثابت کند و ژانویه ۲۰۱۸ به فاینورد بازگشت و موفق شد تا در جام حذفی هلند هم با قهرمانی برسد.

۷. لوییز سوارز- لیورپول

مجموع گل زده: ۶۹ گل

مجموع دقایق بازی: ۹۵۷۴ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۳۹ دقیقه

سوارز اروگوئه‌ای فوتبالش را در باشگاه ناسیونال آغاز کرد و پیش از اینکه به آژاکس آمستردام بپیوندد، مدتی را در خرونینخن سپری کرد. او با آژاکس در سال ۲۰۱۰ برنده جام حذفی هلند شد، آقای گلی لیگ را به دست آورد و به عنوان مرد سال فوتبال هلند انتخاب شد. یک سال بعد، سوارز در اردیویژه هم به قهرمانی رسید و سپس به لیورپول منتقل شد. او در بندر مرسی ساید برنده لیگ کاپ شد. لوییز سوارز در طول یک فصل به بهترین بازیکن لیگ برتر تبدیل شد و در ۳۳ بازی‌اش، ۳۱ گل به ثمر رساند. گرچه این تعداد گل زده باید برای او جام به ارمغان می‌آورد اما در عوض یک پیشنهاد فوق العاده مالی از سوی بارسلونا به دست او رسید. سوارز راهی نیوکمپ شد و همچنان به روند گلزنی‌هایش ادامه می‌دهد. سوارز در بارسلونا چهار قهرمانی در لالیگا، ۴ قهرمانی در کوپا دل ری،  ۴ قهرمانی در سوپر کاپ اسپانیا، ۱ لیگ قهرمانان اروپا، ۱ قهرمانی در سوپر کاپ اروپا، ۱ قهرمانی جام جهانی باشگاه‌ها را به دست آورده است.

سوارز

۶. رود فن نیستلروی- منچستر یونایتد

مجموع گل زده: ۹۵ گل

مجموع دقایق بازی: ۱۲۱۶۶ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۲۸ دقیقه

فن نیستلروی فوتبالش را در دن بوش آغاز کرد و سپس به هیرنفین پیوست. او بعد از انتقالش به آیندهوون و دو قهرمانی‌ای که در اردیویژه به دست آورد، نامی برای خودش دست و پا کرد. گلزنی‌های فن نیستلروی در آیندهوون، توجه یونایتد را به خودش جلب کرد و شیاطین سرخ سرانجام در سال ۲۰۰۱ و در ازای ۱۹ میلیون پوند او را به خدمت گرفتند. پادشاه ضربات پنالتی قطع به یقین یکی از بزرگ‌ترین فوتبالیست‌هایی است که هرگز قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه نکرد. او از مجموع پنج فصل حضورش در یونایتد، در چهار فصل حداقل بیست گل لیگ برتری به ثمر رساند و رکوردهای زیادی را طی دوران حضورش در اولدترافورد جابجا کرد. او سپس به رئال مادرید پیوست و دو قهرمانی لالیگا و یک سوپرکاپ اسپانیا به دست آورد. فن نیستلروی بعد از حضور در هامبورگ و مالاگا سرانجام از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

۵. محمد صلاح- چلسی و لیورپول

مجموع گل زده: ۶۶ گل

مجموع دقایق بازی: ۸۲۴۶ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۲۵ دقیقه

بدون در نظر گرفتن دوران ناامیدکننده حضور صلاح در چلسی، او احتمالا می‌توانست در این لیست جایگاه بالاتری را هم از آن خودش کند. با این وجود دوران حضور او در لیورپول تمام انتقاداتی که نسبت به عملکردش در چلسی، رم و فیورنتینا وجود داشت را از بین برد. محمد صلاح در نخستین فصل حضورش در لیورپول موفق به ثمر رساندن ۳۲ گل شد و همچنان به روند گلزنی‌های پایانی ناپذیرش ادامه می‌دهد. ‌

۴. پیر امریک اوبامیانگ- آرسنال

مجموع گل زده: ۴۶ گل

مجموع دقایق بازی: ۵۷۳۵ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۲۵ دقیقه

اوبامیانگ فوتبالش را به طور حرفه‌ای از میلان در سری آ ایتالیا آغاز کرد اما هرگز در این تیم جا نیفتاد و به باشگاه‌های فرانسوی نظیر دیژون، لیل موناکو و سنت اتین قرض داده شد. او در نهایت قراردادش با سنت اتین را در سال ۲۰۱۱ دائمی کرد. اوبا طی دوران حضورش در این باشگاه به قهرمانی جام حذفی فرانسه رسید و در تیم منتخب سال لیگ یک این کشور هم حضور یافت. او سپس در سال ۲۰۱۳ به باشگاه بوندسلیگایی بروسیا دورتموند پیوست؛ جایی‌که یک آقای گلی بوندسلیگا و یک قهرمانی دی‌اف‌بی پوکال را به دست آورد. اوبامیانگ که ششمین گلزن برتر تاریخ زنبورها شده بود، در سال ۲۰۱۶ طی انتقالی به ارزش ۶۴ میلیون یورو راهی شمال لندن شد تا به گران قیمت‌ترین فوتبالیست گابنی تاریخ تبدیل شود. او همچنین در نخستین فصل کامل حضورش در لیگ برتر برنده کفش طلای مشترک این رقابت‌ها شد. پیر امریک اوبامیانگ همانند روبین فن پرسی در یکی از ضعیف‌ترین و بغرنج‌ترین آرسنال‌های تاریخ آمار گلزنی بسیار خوبی را از خودش بر جای گذاشته است. توپچی‌های لندنی قطعا بدون حضور این مهاجم گابنی وضع بدتری داشتند.

۳. تیری هانری- آرسنال

مجموع گل زده: ۱۷۶ گل

مجموع دقایق بازی: ۲۱۳۰۵ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۲۱ دقیقه

هانری فوتبالش را در سال ۱۹۹۴ از باشگاه موناکو آغاز کرد و بعد از قهرمانی در جام جهانی با تیم ملی فرانسه به مدافع عنوان قهرمانی سری آ یعنی یوونتوس پیوست. با توجه به محدودیت‌هایی که در دل آلپی برای هانری وجود داشت، او در سال ۱۹۹۹ طی انتقالی به ارزش ۱۱ میلیون پوند به آرسنال پیوست. تیری هانری قطعا یکی از باورنکردنی‌ترین بازیکنانی است که لیگ برتر به خودش دیده است. هانری در آرسنال به دو قهرمانی در لیگ برتر، دو قهرمانی در جام حذفی و دو قهرمانی در کامیونیتی شیلد رسید. تیری هانری فرانسوی، هم گلزنی قهار بود و هم گل‌های خوبی را به ثمر می‌رساند. در آن زمان بینندگان لیگ برتر همواره رود فن نیستلروی و تیری هانری را مقابل یکدیگر قرار می‌دادند و این دو را با هم مقایسه می‌کردند. هانری در سال ۲۰۰۷ طی انتقالی ۲۴ میلیون یورویی به بارسلونا پیوست و در کاتالونیا دو قهرمانی در لالیگا، یک قهرمانی در کوپا دل ری، یک قهرمانی در سوپر کاپ اسپانیا، یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، یک قهرمانی در سوپر کاپ اروپا و یک قهرمانی در جام جهانی باشگاه‌ها به دست آورد.

۲. هری کین- نوریچ سیتی و تاتنهام

مجموع گل زده: ۱۳۶ گل

مجموع دقایق بازی:

۱۶۱۴۵ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۲۱ دقیقه

هری کین فوتبالش را به طور حرفه‌ای از آکادمی فوتبال تاتنهام شروع کرد و در سن ۱۶ سالگی وارد تیم اصلی شد. با این حال، او بدون اینکه برای تیم اصلی بازی کند به چندین تیم انگلیسی از جمله لیتون اورینت، میلوال، لسترسیتی و نوریچ سیتی قرض داده شد. تاثیرات کین در اسپرز از سال ۲۰۱۴ و زیر نظر مائوریسیو پوچتینو فزونی یافت. او در نخستین فصل کاملش موفق به ثمر رساندن ۳۱ گل شد و به عنوان بازیکن جوان سال فوتبال انگلیس انتخاب شد. هری کین دوبار آقای گلی لیگ برتر و یک نایب قهرمانی در این مسابقات و لیگ قهرمانان اروپا را با تاتنهام به دست آورده است.

هری کین

۱. سرجیو آگوئرو- منچستر سیتی

مجموع گل زده: ۱۷۷ گل

مجموع دقایق بازی: ۱۸۸۴۴ دقیقه

دقیقه به ازای هر گل: ۱۰۶ دقیقه

آگوئرو فوتبالش را در ایندپندینته آغاز کرد و در ژوئیه ۲۰۰۳ به جوان‌ترین بازیکن تاریخ رقابت‌های لیگ برتر آرژانتین تبدیل شد. در سال ۲۰۰۶، او با انتقالی به ارزش ۲۳ میلیون یورو راهی فوتبال اروپا شد تا برای باشگاه اسپانیایی اتلتیکو مادرید بازی کند. سرجیو علاوه بر قهرمانی در لیگ اروپا و سوپر کاپ اروپا، موفق شد تا در ۲۳۴ بازی‌اش ۱۰۱ گل به ثمر برساند. او سرانجام در سال ۲۰۱۱ با قراردادی به ارزش تقریبی ۳۵ میلیون پوند به منچستر سیتی منتقل شد. سرجیو آگوئرو رکوردهای فوق العاده و غیرقابل باوری را در لیگ برتر و منچستر سیتی از خودش بر جای گذاشته است. آگوئرو تاکنون در پیراهن منچستر سیتی به ۴ قهرمانی در لیگ برتر، ۱ قهرمانی در جام حذفی، ۴ قهرمانی در لیگ کاپ و ۳ قهرمانی در کامیونیتی شیلد رسیده است.  این مهاجم کارکشته آرژانتینی در حالی نهمین فصل حضورش در سطح اول فوتبال انگلیس را پشت سر می‌گذارد که امیدوار است برای ششمین بار، فصل را با به ثمر رساندن حداقل بیست گل به پایان برساند. او همچنین برترین گلزن خارجی تاریخ لیگ برتر به شمار می‌رود. با این وجود سرجیو آگوئرو هنوز هم از آن دسته بازیکن‌هایی است که چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

About Nazanin

Check Also

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.