از فرناندو تورس تا کواچیچ؛گران‌قیمت‌ترین خریدهای چلسی در هر فصل یک دهه اخیر

چلسی قطعا از مبالغ بالایی که در یک دهه اخیر خرج کرده پشمان نیست اما نتایج به دست آمده آن‌ها همواره با میزان پولی که خرج کردند، برابری نداشته است. این باشگاه از زمانی‌که در سال ۲۰۰۳ رومن آبراموویچ روس ریاست باشگاه را به دست گرفته، خریدهای بزرگی انجام داده و هیچ‌وقت از این کار دست نکشیده است. از فصل ۱۱-۲۰۱۰ تا به این فصل، آبی‌های لندنی حداقل یک خرید ۲۰ میلیون پوندی انجام داده‌اند. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به گران‌قیمت‌ترین خریدهای هر فصل چلسی در طول ده سال گذشته بیندازیم.

از فرناندو تورس تا کواچیچ؛ خرید های گران چلسی در دهه اخیر

فصل ۱۱-۲۰۱۰: فرناندو تورس

فرناندو تورس یکی از اندک بازیکنانی بود که شروعی فوق العاده در آنفیلد داشت. مهاجم اسپانیایی اتلتیکو مادرید که در سال ۲۰۰۷ ویسنته کالدرون را به مقصد آنفیلد ترک کرد طی چهار فصل حضورش در لیورپول موفق شد در ۱۴۲ بازی ۸۱ گل به ثمر برساند. ال نینو با وجود اینکه هیچ جامی با قرمزها به دست نیاورد اما یک بار مرد سال باشگاه لیورپول شد، دو بار بهترین بازیکن ماه لیگ برتر شد و دو بار هم در تیم منتخب فصل لیگ برتر قرار گرفت. وقتی که چلسی در ژانویه ۲۰۱۱ فرناندو تورس را از لیورپول خرید، این مهاجم اسپانیایی به گران‌قیمت‌ترین خرید تاریخ یک باشگاه انگلیسی تبدیل شد؛ آن رکورد تا به امروز بیش از یک‌بار شکسته شده و این در حالی است که خود باشگاه چلسی هم با به خدمت‌ گیری آلوارو موراتا و کپا آریزابالاگا دوبار رکورد گران‌قیمت‌ترین خرید تاریخ باشگاه را شکسته است. تورس موفق به تکرار فرم فوق العاده‌اش در لیگ برتر، در پیراهن چلسی نشد اما شاید گل به یادماندنی‌اش در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپای ۲۰۱۲ مقابل بارسلونا برای جای گرفتن در قلب هواداران چلسی کافی بوده باشد. او همچنین در پیراهن چلسی موفق به قهرمانی در چام حذفی، لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا شد.

چلسی فرناندو تورس

فصل ۱۲-۲۰۱۱: خوان ماتا

خوان ماتا هم یکی از اعضای تیم چلسی بود که به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپای ۱۲-۲۰۱۱ رسیده بود؛ او در تابستان پیش از آن پیروزیِ تاریخی برابر بایرن مونیخ در آلیانز آرنا، طی انتقالی به ارزش ۲۳.۵ میلیون پوند از والنسیا به چلسی پیوسته بود. جدایی او از چلسی هم بسیار اتفاقی رقم خورد، جایی‌که سرمربی وقت منچستریونایتد یعنی دیویو مویس، این هافبک اسپانیایی را در ژانویه ۲۰۱۴ به اولدترافورد آورد. این هافبک تهاجمی کهنه‌کار که وظیفه بازی‌سازی در یک‌سوم دفاعی حریف را به عهده داشت، گل‌ها و پاس گل‌هایی را در طول دو فصل کامل حضورش در شرق لندن رقم زده که به بازیکنی فراموش نشدنی برای هواداران چلسی تبدیل شود. او در پیراهن چلسی به قهرمانی در جام حذفی، لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا رسید. ماتا همچنین بعد از خروج دیوید مویس، در دوران سکان‌داری لوییز فن‌خال تاثیرات مثبتی روی یونایتد گذاشت و برخلاف تمام احتمالات، به یکی از بازیکنان ثابت یونایتدِ ژوزه مورینیو هم تبدیل شد.

فصل ۱۳-۲۰۱۲: ادن هازارد

می‌توان ادن هازارد را بهترین و درخشان‌ترین خرید چلسی در دهه حاضر معرفی کرد؛ هازارد در تابستانِ بعد از قهرمانی چلسی در لیگ قهرمانان اروپا، از لیل فرانسه به استمفوردبریج منتقل شد. این در حالی بود که بسیاری از باشگاه‌های بزرگ انگلیسی نظیر منچسترسیتی و منچستریونایتد نیز به دنبال جذب او بودند. این ستاره بلژیکی در ۳۵۲ بازی‌اش برای آبی‌های لندنی نقشی کلیدی در موفقیت‌های این تیم ایفا کرد و موفق به ثمر رساندن ۱۱۰ گل شد. همچنین تعداد گل‌ها و پاس گل‌های او به جز یک فصل، در مابقی فصولش دو رقمی شد. مبلغ ۳۲ میلیون پوند، برای چنین بازیکن بااستعدادی مبلغ بسیار کمی به شمار می‌رود. چلسی به سکوی پرتاب ادن هازارد تبدیل شد و این ستاره بلژیکی سرانجام در تابستان ۲۰۱۹ راهی رئال مادرید شد. او همچنین طی دوران حضورش در شرق لندن به دو قهرمانی لیگ برتر، دو قهرمانی لیگ اروپا، قهرمانی در لیگ کاپ و جام حذفی شد.

فصل ۱۴-۲۰۱۳: ویلیان

همیشه همه فکر می‌کنند که “امسال، ویلیان چلسی را ترک می‌کند”؛ هرچند که آن سال هنوز فرا نرسیده است و ویلیان دهه حاضر را در پیراهن چلسی به پایان خواهد رساند. ستاره سابق شاختار دونتسک و آنژی ماخاچ قلعه یکی از نخستین خریدهای دوره دوم حضور ژوزه مورینیو در چلسی بود، جایی‌که هم‌تیمی او در آنژی ماخاچ قلعه یعنی ساموئل اتوئو هم در سال ۲۰۱۳ به چلسی پیوست. ویلیان فوتبالش را در باشگاه برزیلی کورینیتانس آغاز کرد و بعد از به ثمر رساندن ۲ گل در ۴۱ بازی‌اش برای این تیم، طی انتقالی به ارزش ۱۴ میلیون پوند در سال ۲۰۰۷ راهی شاختار دونتسک اوکراین شد. او طی دوران شش ساله حضورش در شاختار دونتسک موفق به قهرمانی در چهار لیگ برتر اوکراین، سه جام حذفی اوکراین، دو سوپر کاپ اوکراین و جام یوفای ۲۰۰۹ شد. او پیش از اینکه در سال ۲۰۱۳ در ازای ۳۰ میلیون پوند به چلسی بپیوندد، مدت کوتاهی را در آنژی ماخاچ قلعه سپری کرد. ویلیان همچنین با چلسی به دو قهرمانی در لیگ برتر، یک قهرمانی در جام حذفی، یک لیگ کاپ و یک لیگ اروپا رسیده است. علاوه بر این، او ۷۰ بازی ملی برای سلسائو در کارنامه دارد و موفق به ثمر رساندن ۹ گل در پیراهن تیم ملی کشورش هم شده است.

ویلیان

فصل ۱۵-۲۰۱۴: دیگو کاستا

بعد از اینکه چلسی در فصل ۱۴-۲۰۱۳ لیگ برتر را از دست داد، مورینیو برای بار دوم بازیکن مدنظرش در خط حمله تیم را پیدا کرد و این فرد کسی جز دیگو کاستا نبود. این مهاجم اسپانیایی بعد از قهرمانی شوکه‌کننده اتلتیکو مادرید در لالیگا (و صعود آن‌ها به فینال لیگ قهرمانان اروپا) راهی استمفورد بریج شد و در راه قهرمانی لیگ برتر چلسی در فصل ۱۵-۲۰۱۴ موفق به ثمر رساندن ۲۰ گل شد. بعد از اینکه فصل ۱۶-۲۰۱۵ به شکل ناامید‌کننده‌ای برای چلسی به پایان رسید، دیگو کاستا که با انتقالی ۳۲ میلیون پوندی به چلسی پیوسته بود، موفق به ثمر رساندن ۲۰ گل دیگر در نخستین فصل سکان‌داری آنتونیو کنته در چلسی شد و به این ترتیب کارش در استمفوردبریج را با دو قهرمانی در لیگ برتر به پایان رساند. کاستا بعد از اینکه با آنتونیو کنته مشکل پیدا کرد، از چلسی جدا شد و به اتلتی بازگشت. ‌کاستا بعد از اینکه در ژانویه ۲۰۱۸ اجازه بازی برای تیم جدیدش را پیدا کرد، موفق به ثمر رساندن ۶ گل در ۱۲ بازی آغازینش شد اما از آن زمان به بعد تنها ۹ گل زده و از دوران درخشانش در شرق لندن فاصله زیادی گرفته است.

فصل ۱۶-۲۰۱۵: پدرو

پدرو از هر نظر بازیکن بدی برای چلسی نبوده اما وقتی متوجه این نکته می‌شوید که او گران‌قیمت‌ترین خرید تابستانی یک باشگاه در لیگ قهرمانان اروپا بوده است، قطعا پرسش‌هایی پیروی عملکردش در ذهنتان شکل می‌گیرد. ژوزه مورینیو در همان تابستانی که بازیکنانی نظیر بابا رحمان و آسمیر بگوویچ را به چلسی آورد، این ستاره اسپانیایی را وارد استمفوردبریج کرد و جالب اینکه پدرو هنوز هم در عضویت چلسی قرار دارد. بازیکن سابق بارسلونا به طور کلی یک خرید خوب برای چلسی بوده است؛ نه بیشتر و نه کمتر. او که بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ و پیش از پیوستنش به چلسی، موفق به ثمر رساندن ۹۹ گل در ۳۲۰ بازی‌اش برای بلوگرانا شده بود، در پیراهن این تیم به ۵ قهرمانی در لالیگا، ۳ قهرمانی در کوپا دل ری، ۴ قهرمانی در سوپر کاپ اسپانیا، ۳ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۳ قهرمانی در سوپر کاپ اروپا و ۲ قهرمانی در جام جهانی باشگاه‌ها شد. پدرو که در پیراهن تیم ملی کشورش اسپانیا به قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۰ و یورو ۲۰۱۲ رسیده است، در استمفوردبریج هم به قهرمانی در جام حذفی، لیگ اروپا و لیگ برتر رسیده است.

فصل ۱۷-۲۰۱۶: میکی باتشوایی

گرچه میکی باتشوایی گل قهرمانی‌ چلسی را به ثمر رساند اما هرگز موفقیت‌هایش در مارسی را در چلسی تکرار نکرد. او که فوتبالش را از باشگاه استاندارد لیژ آغاز کرده بود، بعد از به ثمر رساندن ۴۴ گل در ۱۲۰ بازی‌اش برای این تیم، راهی مارسی شد و با ۲۳ گل زده در فصل دوم حضورش در این تیم به عنوان یکی از جوانان آینده‌دار دنیای فوتبال نامی برای خودش دست و پا کرد و سپس به چلسی پیوست. او پیش از تابستان امسال سه دوره قرضی را در تیم‌های بروسیا دورتموند، والنسیا و کریستال پالاس سپری کرد که دوران حضورش در وستفالن (با ۹ گل زده در ۱۴ بازی) درخشان‌تر از بقیه بود. باتشوایی که در پیراهن تیم ملی بلژیک رکورد بیش از یک گل زده در هر بازی را به ثبت رسانده، یکی از اعضای تیم این فصل فرانک لمپارد به شمار می‌رود.

میکی باتشوایی

فصل ۱۸-۲۰۱۷: آلوارو موراتا

موراتا که محصول آکادمی فوتبال رئال مادرید است، بعد از اینکه در ترکیب لوس بلانکوس جا نیفتاد راهی یوونتوس شد. او در ایتالیا درخشان ظاهر شد و پس از دو قهرمانی در سری آ، دو قهرمانی در کوپا ایتالیا و یک قهرمانی در سوپر کاپ ایتالیا به رئال مادرید برگشت. موراتا یک فصل در مادرید حضور یافت اما در تابستان ۲۰۱۷، پایتخت اسپانیا را به مقصد پایتخت انگلیس ترک کرد. بعد از اینکه آلوارو موراتا طی انتقالی ۶۰ میلیون پوندی از رئال مادرید به چلسی پیوست، شروع خوبی در لیگ برتر داشت و موفق به ثمر رساندن ۶ گل در ۶ بازی ابتدایی‌اش شد، هرچند که اوضاع خیلی زود بد پیش رفت. بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره سه ماهه بدون گل زده در چلسی، شایعاتی مبنی بر خروج او از استمفوردبریج بعد از گذشت تنها یک سال به گوش می‌رسید. با وجود اینکه چنین اتفاقی به وقوع نپیوست اما موراتا طی انتقالی قرضی و ۱۸ ماهه در ژانویه ۲۰۱۹ راهی اتلتیکومادرید شد. فرم بد این مهاجم ملی‌پوش اسپانیایی در استمفوردبریج به ارزش از دست رفتن جایگاهش در تیم ملی اسپانیا برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تمام شد. هرچند که او حالا به طور منظم به اردوی لاروخا دعوت می‌شود و تا به اینجای فصل ۲۰-۲۰۱۹ موفق به ثمر رساندن ۹ گل در ۲۱ بازی‌اش برای تیم ملی و باشگاهی‌اش شده است.

فصل ۱۹-۲۰۱۸: کپا آریزابالاگا

دروازه بان شماره یک حال حاضر چلسی همچنان گران‌قیمت‌ترین خرید تاریخ این باشگاه به شمار می‌رود. بعد از اینکه تیبو کورتوای بلژیکی به رئال مادرید فروخته شد، کپا آریزابالاگا در ازای مبلغ ۷۱.۵ میلیون پوند از اتلتیک بیلبائو راهی چلسی شد. این دروازه بان اسپانیایی به تیم مائوریسیو ساری کمک کرد تا با قهرمانی در لیگ اروپا جواز حضور در لیگ قهرمانان اروپای این فصل را به دست آورد و علاوه بر آن با ۱۴ بار بسته نگه داشتن دروازه‌اش در لیگ برتر، سر و صدای زیادی به پا کرد. هرچند که او در این بین متحمل اشتباهات بزرگ زیادی شده و بیش از همه به سبب درگیری عجیبش با سرمربی سابق ایتالیایی چلسی در جریان فینال لیگ کاپ ۲۰۱۹ مقابل منچسترسیتی که به شکست آبی‌ها در ضربات پنالتی ختم شد، به یاد آورده می‌شود.

فصل ۲۰-۲۰۱۹: متئو کواچیچ

محرومیت چلسی از فعالیت در بازار نقل و انتقالات تابستانی امسال موجب این شد که متئو کواچیچ به تنها بازیکن این تابستان تبدیل شود که چلسی برای جذبش مبلغی را پرداخت کرده است. آبی‌ها این اجازه را داشتند تا قرارداد قرضی متئو کواچیچ را با پرداخت مبلغ مورد نظر به رئال مادرید، دائمی کنند (کریستین پولیسیچ در فصل گذشته خریداری شده بود و تا پایان فصل ۱۹-۲۰۱۸ به بروسیا دورتموند قرض داده شد). بعد از اینکه کواچیچ نقشی کلیدی در صعود تیم ملی کرواسی به فینال جام جهانی ۲۰۱۸ ایفا کرد، طی انتقالی قرضی با بند خرید دائمی به چلسی پیوست. بند دائمی قرارداد او که پنج ساله است، ارزشی ۴۰ میلیون پوندی دارد. متئو کواچیچ که پیش‌تر سابقه به تن کردن پیراهن اینتر میلان را هم در کارنامه دارد، در تمامی بازی‌های لیگ برتر این فصل چلسی زیر نظر فرانک لمپارد در ترکیب اصلی تیم قرار گرفته و نخستین گلش در پیراهن آبی‌های لندنی را هم در جریان تساوی چلسی مقابل والنسیا در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند.

متئو کواچیچ

About Nazanin

Check Also

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.