پست های فوتبال ؛ پست False9 را بیشتر بشناسیم

پست False۹ یکی از پست های فوتبال است که امروز با آن در این مقاله آشنا خواهیم شد.

False۹، یکی از پست های فوتبال

پست های فوتبال انواه مختلفی دارد و از روزی که برای اولین بار از پست False۹ در فوتبال رونمایی شد نزدیک به ۱۰۰ سال می گذرد. نشریه «گاردین» درباره گذشته دوری که این تاکتیک برای نخستین مرتبه استفاده شد و نقش آن در فوتبال به بررسی پرداخته است که در ادامه در مورد آن می خوانیم. در دهه ۱۹۳۰، تیم ملی اتریش تبدیل به یک تیم خاص شد. «ماتیاس سیندلار» به نام مهاجم نوک، نقش دیگری را هم بر عهده داشت. گاهی به موج مدافعین حریف می‌زد و تخریب‌اش می‌کرد و گاهی به میانه میدان می‌رفت و مدافعین حریف را به سمت خود می‌کشاند. در دهه ۱۹۵۰ هم تیمی ملی مجارستان از «ناندور هیدگوتی» در قامت ۹ قلابی استفاده کرد. حقیقت این است که طی سالیان دراز از عمر فوتبال جهان، از تاکتیک و نقش ۹ قلابی استفاده بسیار کمی شده است و این بستگی به شرایط و بافت تیم مورد نظر برای پذیرش این نقش دارد؛ اما وقتی به کار گرفته می‌شود، بسیار کاربردی است. سال‌ها بعد، «فرانچسکو توتی» از سوی «لوچیانو اسپالتی» در فصل ۰۷-۲۰۰۶ به عنوان ۹ قلابی مورد استفاده قرار گرفت.

۶۳ سال هم از زمانی می‌گذرد که هری جانستون، مدافع سابق تیم ملی انگلیس از حس «بی‌نظمی مطلق» گفت، وقتی که برابر «ناندو هیدکوتی»، مهاجم مجارستان در دیداری که تیمش ۶-۳ در ومبلی برابر حریف شکست خورد، بازی کرده بود. با این حال جسی لینگارد در دیداری که منچستریونایتد در ومبلی برابر تاتنهام به میدان رفت با استفاده خوب از این تاکتیک ثابت کرد نقش مهاجم کاذب یا False ۹ هنوز توانایی غافلگیری رقبا را دارد. آنچه در مورد استفاده از مهاجم کاذب در طول زمان قابل توجه است، این است که هرگز ریشه آن مشخص نشد. هیچ‌کس در انگلیس از بازی اسمیت کپی‌برداری نکرد. زمانی در دهه ۱۹۲۰ میلادی در آرژانتین مهاجم نوک به‌عنوان یک «کنداکتور» یا همان «رسانا»، پست محبوب مردم شد. با یک سیستم V شکل و با ۵ بازیکن در فاز حمله که در واقع با ظهور «برنابه فریرا» به‌عنوان یک مهاجم نوک هیجان‌انگیزتر شد.

پست های فوتبال ؛ استفاده از مهاجم کاذب در فوتبال مجارستان

شاید «ماتیاس زیندلار» در اتریش هوادارانی داشته باشد، اگرچه اگر جنگ جهانی دوم نبود، بهتر دیده می‌شد، اما استعدادهایش در آن زمان در نقش مهاجم کاذب منحصربه‌فرد بودند. مهاجم کاذب در دهه ۱۹۵۰ میلادی در تیم ملی مجارستان هم استفاده شد، وقتی «مارتون بوکووی» در این تیم مربیگری می‌کرد. او برای مدتی در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ در زاگرب، سبک خودش را در سال‌های جنگ گسترش داد و پس از آن در بازگشت به مجارستان در تیم MTK از دو بازیکن که ایده‌آلِ تاکتیکش بودند استفاده کرد که یکی از این دو بازیکن، هیدکوتی بود و دیگری «پیتر پالوتاس». همان‌طور در تیم ملی مجارستان هم این رویکرد را در پیش گرفت و محبوب هم شد، اما هرگز تاکتیک استفاده از False ۹ تبدیل به سبک مشخصی نشد. از دیگر موارد مشابه از قدیم تا امروز هم می‌توان به آلفردو دی‌استفانو، یوهان کرویف، فرانچسکو توتی، لیونل مسی و کریستیانو رونالدو (زمانی که در منچستریونایتد قبل از شکل گرفتن سبک فوتبال خودش به‌عنوان یک شماره ۹ سنتی) اشاره کرد. همه آن‌ها در بخشی از دوران حرفه‌ای‌شان در نقش False ۹ بازی کرده‌اند و نشان دادند در این نقش غیرقابل تعویض هستند. این پست، یکی از مهم ترین پست های فوتبال است که هر بازیکنی قادر به حضور در آن نیست.

پست های فوتبال مسی

مهاجم کاذب در لیگ برتر انگلیس

چهار نمونه قابل توجه از مهاجم کاذب در لیگ برتر انگلیس فصل جاری وجود دارد. در لیورپول، روبرتو فیرمینو در نقش تبدیل به یک متخصص شده است. او در عمق حرکت می‌کند و فضا برای محمد صلاح و سادیو مانه ایجاد می‌شود، اما حتی لیورپول هم که موفق بوده در برخی از مسابقات این فصل برای اینکه حرکات مثلث خط حمله قابل پیش‌بینی است، تغییر کرده. اغلب این فصل در نقش مهاجم صلاح یا فیرمینو بازی کرده‌اند، اما در برخی بازی‌ها سیستم ۱-۳-۲-۴ شده است، سیستمی که باعث می‌شود بازیکن‌های خلاق‌تر در زمین بیشتر باشند و صلاح هم به گل نزدیک‌تر شود. در چلسی، ادن آزار یک مهاجم کاذب است؛ مثل تاکتیکی که فصل گذشته در بارسلونا مورد استفاده قرار می‌گرفت. این یک تاکتیک خاص برای چلسی بود که از سرعت استفاده کند. با این وجود این فصل استفاده از مهاجم کاذب در چلسی زمانی احساس شد که مهاجمان نوک نتوانستند انتظار مائوریتسیو ساری درون محوطه جریمه حریف را برآورده کنند. در منچسترسیتی، رحیم استرلینگ دقیقاً همان‌طور که چلسی از مهاجم کاذب استفاده کرد، به بازی گرفته شد. در زمانی که سرخیو آگوئرو مشکل مصدومیت داشت، اما سیتی می‌خواست با استفاده از سرعت در دیدار برابر چلسی به قلب دفاع حریف بزند. با این حال استرلینگ مسلماً به روش متفاوتی بازی می‌کند و او را بیشتر می‌توان به‌عنوان بازیکنی که در عرض حرکت می‌کند دید، نه یک مهاجم کاذب. همان‌طور که لوئی فان‌خال از آرین روبن در تیم ملی هلند استفاده کرد یا مائوریسیو پوچتینو با لوکاس مورا در تاتنهام انجام می‌دهد. در منچستریونایتد، جسی لینگارد را در این نقش داریم. اگرچه شاید دقیقاً نتوان او را به‌عنوان یک مهاجم کاذب معرفی کرد. لینگارد مدافعان میانی را از موقعیت خودشان بیرون می‌کشد، اما به عمق نمی‌زند. در واقع لینگارد نقش فضاسازی در خط حمله را برعهده دارد. به نظر می‌رسد بعد از ۱۲۵ سال نقش Fasle ۹ به جایگاه واقعی خودش رسیده است. این نقش باعث می‌شود یک مهارت غیرمعمول تبدیل به یک برتری شود. با این حال تاکتیک استفاده از مهاجم کاذب معمولاً در شرایط بسیار خاصی استفاده می‌شود و منجر به این خواهد شد که در فاز حمله فرم‌های متعددی ببینیم، اما منطقی‌تر این است از یک بازیکن با خصوصیات تهاجمی بیشتر در پست مهاجم کاذب استفاده شود، نه مثل زمانی باشد که سسک فابرگاس در تیم ملی اسپانیا تبدیل به False ۹ شد.

در هر صورت ثابت شده استفاده از این تاکتیک در طولانی‌مدت انجام نمی‌شود، اما روش مؤثری برای برهم زدن تاکتیک و دفاع حریف است. مهم‌ترین نقش ۹ قلابی این است که دو مدافع میانی حریف را به شدت دچار گیجی و عدم تمرکز می‌کند. آنها نمی‌دانند که آیا واقعا بهتر است که به دنبال ۹ قلابی به سمت خط میانی بروند و یا اینکه از موضع خود دفاع کنند. چرا که ۹ قلابی در آن وسط جریان‌سازی می‌کند و این جریان‌سازی بسیار خطرناک است. دیگر بازیکنان تیم هم مشغول یارگیری نفر به نفر هستند و اصطلاحات یارگیری ۹ برای این دو نفر است. اگر مشغول‌اش شوند که شکاف در منطقه دفاع به وجود می‌آید. اگر هم نخواهند درگیرش شوند که در چند متر عقب‌تر دارد آتش می‌سوزاند و شیطنت می‌کند. البته “گاها” ضد تاکتیک‌هایی هم برای ۹ قلابی طراحی شده و کارساز بوده است. با خواندن این مطلب متوجه می شویم که False۹ در حال حاضر یکی از مهم ترین پست های فوتبال است.

About َآوا

Check Also

آموزش شطرنج و آموزش شرط بندی بازی شطرنج

معرفی بازی شطرنج نحوه بازی شطرنج یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال هیجان انگیزترین بازی …

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.